Radne vize nema ko da produži?
Nedovoljan broj kadrova u nemačkom konzulatu u Beogradu razlog je zbog kojeg detaširanim radnicima iz Srbije nema ko da produži radne vize.
Direktorka Kolos projekta Ljiljana Ljajić, čije predstavništvo u Franfurktu uveliko trpi gubitke zbog otkazivanja ugovora, kaže za "Vesti" da je poslovanje na osnovu detašmana
(sa Nemačkom potpisan 1953. i podrazumeva da naši radnici u jednom potezu mogu najduže devet meseci da rade u Nemačkoj) besprekorno funkcionisalo do pre nekoliko meseci, a onda je rad mnogih srpskih predstavništava doveden pod znak pitanja.
Propali ugovoreni poslovi
- Otkazali smo nekoliko ugovora sa nemačkim partnerima, a poslednji je bio na skoro 300.000 evra. Reč je o velikom tržnom centru u Nirnbergu. Trebalo je da počnemo sa radovima 1. marta. Kroz iste probleme prolaze i ostala srpska predstavništva u Nemačkoj - podseća Ljiljana Ljajić.
- Sklopili smo nekoliko ugovora sa nemačkim građevinskim firmama i ti ugovori su poslati u Srbiju zbog pripreme dokumentacije za izdavanje saglasnosti srpskog Ministarstva rada. Saglasnost je, po ustaljenoj proceduri, poslata u nemačku kancelariju za izdavanje radnih dozvola u Štutgartu i taj postupak traje do mesec dana - kaže Ljajićeva.
Ona objašnjava da kancelarija u Štutgartu izdaje radne dozvole na onoliko vremena koliko je traženo u ugovoru sa nemačkim partnerima.
- Radne dozvole se iz Štutgarta šalju u konzulat Nemačke u Beogradu, gde radnici donose ostalu dokumentaciju i prilažu je uz zahtev za radne vize. I tu nastaje problem jer se na dobijanje radnih viza čeka i po nekoliko meseci, a u međuvremnu radnicima ističu radne dozvole - priča sagovornica "Vesti".
Prema njenim saznanjima problem je nastao zbog nedovoljnog broja kadrova u nemačkom konzulatu u Beogradu.
Pročitajte još:
* Potencijal dijaspore dragocen za maticu
* Godišnje 32.000 ljudi kaže "adio" Srbiji
- Naša firma i pored potpisanih ugovora, s preciziranim datumom početka izvođenja radova, ne počinje posao u zakazanom terminu, jer radnici još čekaju radne vize. Tako mi ispadamo neposlovni! S druge strane, detaširani radnici ne znaju šta će, jer u inostranstvo ne idu zbog kolača, već zato što u Srbiji nema posla - kaže direktorka "Kolos projekta".
Čadež: Rešenje na vidiku
- Zbog problema sa radnim vizama detaširanih radnika imao sam nekoliko razgovora sa nemačkim ambasadorom i sa predsednikom nemačke Privredne komore. Imamo njihovo čvrsto obećanje da će problem uskoro biti rešen, kadrovski će ojačati nadležnu službu jer je to i u njihovom interesu - optimista je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.