Potencijal dijaspore dragocen za maticu
Moramo još više da se trudimo i da ljude koji žive u dijaspori i koji su uspešni u svojim poslovima motivišemo da nam pomognu. Uveren sam da su oni voljni da pomognu, kaže za "Vesti" Marko Čadež, novi predsednik Privredne komore Srbije.
Koliko su pripadnici dijaspore značajni za Srbiju?
- Oni su potencijal koji Srbija ima i ne sme da ga ispusti. Mladi ljudi, ali i oni koji su ranije odlazili i koji rade, na primer u Nemačkoj, neprocenjiv su kapital koji mi posedujemo. Neophodno je napraviti vezu i te ljude angažovati, uključiti u izgradnju novog sistema koji pravimo na poboljšanju uslova poslovanja i života u Srbiji. Kada imate tu vrstu potencijala onda je sve lakše. Moramo još više da se trudimo da naše građane u inostranstvu koji su uspešni u svojim poslovima motivišemo da nam pomognu. Uveren sam da su oni voljni i spremni da to učine.
Dosta manipulcije
Osim što je bila zapostavljena, dijaspora je u prošlosti često bila izložena manipulaciji. Pripadnici prethodnih vlasti i režima pozivali su rasejanje da dođe u otadžbinu i investira, a istovremeno su prema tim ljudima bili nekorektni. To treba promeniti. Treba nam, pre svega, vaše znanje. Kada investirate u Srbiji, učinite to onako kao što radite u nekoj drugoj zemlji, tamo gde ocenite da možete ostvariti profit, poručio je Čadež dijaspori.
Kao neko ko je odrastao u dijaspori, kako se snalazite u Srbiji?
- Ja sam pola svog života proveo u Nemačkoj, a pola u Srbiji. Ceo svoj profesionalni vek posvetio sam izgradnji mostova između dve zemlje i kulture i pokušavao da Srbiju približim Nemcima. To možemo da uradimo mi koji znamo najbolje dva sistema. Možemo da budemo mostovi i prevodioci, ne samo reči i jezika, već kulture i svega što u to spada.
Koliko su važne veze među državama?
- Ako se odlučiš da radiš na odnosima Srbije i Nemačke onda shvataš da postoje malo različite postavke odakle se kreće. Potrebno je što više kontakata i razmene kako bi se što više približili. Na putu ka EU, i kada budemo članovi, moramo imati pristup prema kojem bismo se oslonili na prijateljske zemlje, a Nemačka i Austrija pokazuju da su nam privržene i da žele da rade sa nama, da su nam stabilni partneri još od 2000. godine.
Da li biste savetovali našim ljudima u dijaspori da investiraju u Srbiju?
- Ne postoji za njih bolje mesto da investiraju. Poznaju zemlju u koju investiraju, njen sistem. To je za njih prirodna opcija. Srbija u svakom slučaju treba da uradi još dosta kako bi tim ljudima omogućila da zaista realizuju svoje investicije i da mogu da investiraju u određene sektore i industriju u Srbiji. Ima još prostora da pokažemo šta imamo i da pozovemo dijasporu da dođe da investira.
Nemačko iskustvo
Marko Čadež (1977) je menadžer komunikacija. Radio je u raznim redakcijama, od "Politike" do frankfurtskih "Vesti", a čitavu deceniju je bio i pi-ar nemačke ambasade u Beogradu.
Od 2013. osnivač je i izvršni direktor udruženja Forum Srbija-Nemačka. Pre nego što je izabran za predsednika Privredne komore Srbije, bio je direktor njenog predstavništva u Nemačkoj i Austriji.