Utopio ih u kapi mastila
Jovan Dučić u Americi, iako već ostareo, vatreno je tražio osnivanje Srpske narodne odbrane kao organizacija koja je i u Prvom svetskom ratu pomagala borbi u otadžbini.
"Amerikanski Srbobran" je 4. novembra 1941. izašao u crnom okviru sa dokumentima o zločinima ustaša u NDH. Tu beše i izjava arhiepiskopa od Kanterberija, poglavara crkve u Engleskoj, da su ustaše u Hrvatskoj samo do početka avgusta 1941. masakrirale više od 180.000 Srba.
SNO je objavio proglas o savezu svih američkih Srba u borbi za "potpuno uništenje hitlerizma, nacizma, fašizma i ustaštva".
Radoju Kneževiću, ministru izbegličke vlade u Londonu, Dučić je pisao 1942. godine:
"Ja duboko žalim da i šefovi srpske demokratije nameću svoj diktat. A po novcu koji ovamo primaju 'misionari' u stotinama hiljada dolara, da ovamošnji svet uvere o 'jedinom putu', pokazuje se da otpočinje jedan ružna politika nasilja, za račun Hrvata i Slovenaca, koji su nas Srbe izdali...."
Kralj Petar Drugi Karađorđević je 1942. u Vašingtonu primio Dučića, a nekoliko nedelja kasnije, Milan Grol, ministar u izbegličkoj vladi, tražio je da se Dučić penzioniše: "Stvar je brutalno prosta: on ruši Jugoslaviju."
Odgovor na ovu optužbu Dučić je dao u poslednjoj knjizi "Verujem u Boga i Srpstvo". Tu je opisao neprilike koje su pratile Jugoslaviju od samog stvaranja. Pošto je ispevao pesmu "Vrbas" povodom pokolja Srba u Bosni, i u "Srbobranu" pisao o stradanju zemljaka, Hrvati su ga žestoko optuživali za šovinizam i to kod same izbegličke vlade u Londonu.
Pesnik je poručivao: "Udaviću ih u kapi mastila." Španska groznica pokosila ga je 7. aprila 1943. godine. Na odru Jovana Dučića bio je samo porodični venac, na njegovu želju, i venac kralja Petra.