Političari i društvene mreže (2): Niko kao Tramp
Nakon što se preselio u Belu kuću, Donald Tramp je u jednom nastupu iskrenosti priznao da možda ne bi postao predsednik da nije redovno koristio društvene mreže. Putem društvenih mreža, objašnjavao je, može da zaobiđe nefer medije i da se direktno obrati građanima.
Tada je naloge na Fejsu, Instagramu i Tviteru nazvao "neverovatnim platformama".
Godinu dana kasnije bio je ljut na društvene mreže. Na svom Tviter nalogu optužio ih je da su pristrasni i da podržavaju njegove protivnike demokrate.
- Giganti u oblasti društvenih mreža ućutkuju milione ljudi. Ne mogu to da čine čak i ako to znači da moramo da nastavimo da slušamo lažne vesti kao što su vesti Si-En-Ena, čiji je rejting ozbiljno stradao. Ljudi moraju da shvate šta je realno, a šta nije, bez cenzure! - napisao je avgusta prošle godine na - Tviteru!
Trampu je pripala i čelna pozicija na listi najpraćenijih državnika sveta. Njegove živopisne i neretko kontradiktorne komentare prati više od 58 miliona ljudi.
Oni kuckaju sami
Predsednik SAD je među veoma malom grupom svetskih lidera koji su lično aktivni na svojim Tviter nalozima. U tom podatku možda i leži objašnjenje zašto u svojim tvitovima ima pravopisnih i materijalnih grešaka.
U skladu sa svojim temperamentom i odsustvom diplomatskog iskustva on je na Tviteru ismevao političke protivnike i nazivao ih pogrdnim imenima. Kim Džong Un, sa kojim je trebalo da napravi prvu spoljnopolitičku pobedu u predsedničkom mandatu, Tramp je nazvao "raketa-čovečuljak".
U grupi samokucača su još i predsednik Evropske komisije Donald Tusk, danski i norveški premijer Lars Rasmusen i Erna Solberg, koja je priznala da pati od disleksije i povremeno ima greške u pravopisu.
Izolovani
Studija "Tvipolomatija 2018" pokazala je da samo šest od 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija nemaju zvanično prisustvo na Tviteru. To su Laos, Mauritanija, Nikaragva, Severna Koreja, Svazilend i Turkmenistan.