Trka u naoružanju širom sveta (5): Posejdon nišani iz vode
Oružane snage Ruske Federacije su nakon sloma SSSR i desetak godina stagnacije poslednje decenije dobile veliku količinu novca kako bi se obnovile i naoružale najmodernijim sistemima. Iako relativno mali, budžet od 66,3 milijarde dolara ipak je dovoljan da se opremi vojska novim naoružanjem, učestvuje u sukobima na udaljenim tačkama sveta, te da se projektuju novi vojni sistemi, koji će biti pretnja američkim ili kineskim odbrambenim sistemima.
Ruska vojska ima nešto više od milion vojnika i oko dva i po miliona u rezervi. Glavni oružani sistemi budućnosti i njihov odgovor u trci u naoružanju jeste pet naprednih oružanih sistema: Burevešnik krstareći projektil na nuklearni pogon, Avangard hipersonički raketni sistem, Sarmat interkontinentalna balistička raketa, Posejdon podvodni dron i Kinžal hipersonična raketa.
Ruski predsednik Vladimir Putin je tokom predsedničke kampanje prošlog proleća objavio veliki napredak koji je napravila vojska, opisujući tehnološka unapređenja, kao neka od najboljih na svetu.
Njegove tvrdnje su s druge strane odbacili oficiri američke vojske, koji navode da ti sistemi nisu ni blizu da postanu operativni.
Burevešnik krstareća raketa na nuklearni pogon će biti pokretana uz pomoć malog nuklearnog motora i nosiće nuklearnu bojevu glavu s neograničenim dometom, nepobedivu u odnosu na sve postojeće i napredne vazdušne sisteme protiv odbrane. Testovi se očekuju uskoro.
Avangard raketni sistem na hipersoničnim brzinama, je raketa s interkontinentalnim dometom, s mogućnošću da leti brzinom od 20 maha, odnosno brzina zvuka, što će reći preko 23.000 kilometara na sat. Tokom leta, ova raketa će moći da menja putanju, kako bi izbegla presretače i obaranje.
Trka u naoružanju širom sveta
Ruski izvori kažu da će ovaj sistem uskoro biti spreman za upotrebu.
Interkontinentalna balistička raketa Sarmat je najmodernija u ruskom arsenalu. Iako se ne planira da bude na borbenom dežurstvu pre 2021. godine, već se uveliko obavljaju testovi.
Podvodni dron Posejdon biće u stanju da nosi nuklearnu bojevu glavu i predviđen je da gađa neprijateljske luke ili eksplodira u blizini neprijateljskih nosača aviona.
Posejdon će imati interkontinentalan domet od desetak hiljada kilometara i prema ruskim izvorima, 100 posto neranjivost na neprijateljske kontramere.
Kad se napravi, a probe su već počele, s ruskih nuklearnih podmornica će biti lansiran ovaj dron, a potom će automatski tražiti svoju metu.
Pametne rakete
Sa Kinžal hipersoničnim raketama biće opremljeni ruski MiG-31 avioni i Tu-22M3 bombarderi dugog dometa. Ova raketa će biti ispaljivana sa aviona i onda sopstvenim pogonom i brzinom od 10 maha, odnosno skoro 11. 000 kilometara na sat, tražiti svoje mete. Domet ove raketa je oko 2.000 kilometara, navode ruski izvori. Neki aviona su već opremljeni s eksperimentalnim Kinžal raketama od decembra prošle godine.