Trka u naoružanju širom sveta (3): Magneti obaraju bojeve glave
Kina, najmnogoljudnija država sveta, želi svoju narastajući ekonomsku da pretoči i u vojnu moć, kako bi proširila svoj uticaj. Ono gde Kina najviše želi za sada da raširi svoj uticaj je na Južnokineskom moru, gde na grebenima pravi veštačka ostrva. Zbog toga ulazi u sukob ne samo sa SAD već i sa susedima, koji takođe polažu pravo na teritorijalne vode u ovom moru (Vijetnam, Filipini, Malezija).
Zato se i Kina ubrzano naoružava. Od nevidljivih borbenih aviona do raketa vazduh-vazduh dugog dometa, do unapređenja veštačke inteligencije i kvantnih kompjutera, napredak Kine u vojnoj tehnologiji će uskoro predstavljati veliku pretnju potencijalnim suparnicima.
Jedna od novih tehnologija jeste elektromagnetni top, koji koristi snažne magnete da obara bojeve glave koje napadaju kineske položaje i plovila. Hipersonična raketa X-51A će biti u mogućnosti da leti brže od 5.000 kilometara na sat, bez gubljenja manevarskih sposobnosti.
Novi kineski stelt avion J-20 je pokušaj da se prestigne SAD u vazdušnoj nadmoći.
Ova letelica je već u upotrebi, iako ima mnogih operativnih problema koji se rešavaju i biće glavno oružje u kineskoj vazdušnoj premoći sledećih decenija. Kineski prvi nosač aviona Lijaoning je ušao u upotrebu, glavno oružje u projekciji moći širom svetskih okeana, a uskoro se očekuje završetak izgradnje i drugog nosača aviona iste klase.
Među željama kineskih planera su i oružja za uništavanje satelita, odnosno balističke rakete koje mogu da se ispaljuju u svemir, te se Kina uveliko sprema i za potencijalni konflikt u svemiru.