Druga strana olimpijske medalje (3): Muke lepe Maše
Ni beli sport nije imun na doping. Poseban je slučaj američkog tenisera Vejna Odesnika, koji je dobio 15 godina zabrane bavljenja tenisom kad je drugi put uhvaćen u korišćenju nedozvoljenih sredstava, a najveći publicitet je dobila afera vezana za Mariju Šarapovu, nekadašnju prvu teniserku sveta.
U martu 2016. godine, ona je organizovala konferenciju u Los Anđelesu da bi objavila kako je pala na antidoping testu.
- To se dogodilo na Australijen openu. Radi se o zabranjenoj supstanci koja se nalazila u leku koji sam uzimala a da ja to nisam znala. Naglašavam da sam isti lek, s istim imenom, uzimala punih 10 godina u dogovoru sa mojim doktorom, pošto sam na svakih nekoliko nedelja bila prehlađena. Nismo znali da je 1. januara 2016. supstanca koja se nalazi u tom leku postala zabranjena - rekla je tada Šarapova.
A ta supstanca je meldonijum, koji je pokrenuo novu lavinu pozitivnih rezultata, i to u raznim sportovima.
Agasijevo priznanje
Legendarni Švajcarac Rodžer Federer je govorio kako je "šokiran i razočaran", Rus Marat Safin je pozivao Andrea Agasija da vrati novčane nagrade i tražio da mu se oduzmu titule koje je osvojio uz pomoć nedozvoljenih sredstava, ali od toga - nije bilo ništa.
Ovakve i slične reakcije usledile su posle priznanja čuvenog američkog tenisera i sadašnjeg trenera Novaka Đokovića, u autobiografiji objavljenoj 2009. - tri godine posle njegovog povlačenja s terena, da je koristio metamfetamin. On je objasnio da ga je pomoćni trener naveo na korišćenje 1997. godine kako bi prevazišao igračku i emocionalnu krizu u kojoj se tada nalazio.
- Ispričao sam nadležnima da sam greškom ispio sok sa metamfetaminom koji je pripadao mom pomoćnom treneru Slimu... Obećao sam sebi da će to biti moja poslednja laž - podsetio je Agasi, koji je tada naveo da mu je to priznanje donelo olakšanje.
Šarapova se, u međuvremenu, vratila na teniske terene, a činjenica da je odmah dobila specijalne pozivnice nije se dopala nekim njenim rivalkama.
- Šarapova je sjajan igrač i nemam ništa protiv nje. Ona je platila za svoje greške i treba da se vrati tenisu, ali bez ikakve pomoći, bez specijalnih pozivnica. Znam da je važna za tenis, za WTA, za sve. Sjajna je osoba, velika teniserka, velika šampionka, ali to je moje mišljenje - rekla je Italijanka Roberta Vinči, koja je bila njen prvi rival posle 15 meseci suspenzije.
Pozitivna na doping testu bila je i Švajcarkinja Martina Hingis, nekadašnja "broj 1", i to na kokain, koji je vezan i za slučaj Šveđanina Matsa Vilandera.
Takođe, Amerikanac Džon Mekinro je rekao kako su mu tokom karijere davali steroide bez njegovog znanja, a to je bio i razlog penzionisanja Čeha Petra Korde...
Biciklizam posebna priča
U 20. veku, kad je reč o sistemskom dopingu sportista, posebno zabeležen je ostao projekat nekadašnje Istočne Nemačke, dok je pojedinačno, kraj prošlog i početak ovog veka, obeležio niz skandala u biciklizmu.
Nadaleko poznata "afera Festina" je zasenila čuvenu "Trku oko Francuske" 1998. godine, potom je usledila ona oko španskog doktora Eufemijana Fuentesa, koja je zahvatila i druge sportove, tu su i slučajevi Amerikanaca Flojda Lendisa i Lensa Armstronga, tragičan kraj Italijana Marka Pantanija...
Najjače je ođeknula afera vezana za Armstronga, jedne od najvećih zvezda u istoriji ovog sporta.
Prošao je put od onoga koji je bio inspiracija mnogim ljudima kako se posle teške bolesti može stići do vrha, do nekoga ko je razočarao brojne obožavaoce kad je otkriveno da je godinama koristio nedozvoljena sredstva, što je i sam priznao.
To ga je koštalo brojnih titula, ugleda, sponzorskih ugovora i dovelo do tužbi.
Sankcije i u Birmingemu
Sankcije prema ruskoj atletici traju i dalje. Tako se na spisku učesnika Svetskog prvenstva u dvorani, u Birmingemu prošlog vikenda, našlo osam takmičara iz te zemlje, ali bez obeležja države iz koje dolaze.
Takođe, Rusije nije bilo ni na Svetskom prvenstvu u dizanju tegova krajem prošle godine pošto je dobila jednogodišnju suspenziju od strane svetske federacije u tom sportu zbog slučajeva dopinga. Ali, ne samo tamošnji savez, već i Kine, Kazahstana, Jermenije, Azerbejdžana, Belorusije, Moldavije, Turske i Ukrajine.