Globalno zagrevanje zemlje - mit ili istina (3): Kola na struju za spas planete
Uništenje planete zbog klimatskih promena možda se čini kao daleka budućnost, ali Zemlja već danas trpi ozbiljne posledice, upozoravaju stručnjaci Svetskog ekonomskog foruma. Globalna srednja stopa rasta nivoa mora porasla je za 50 posto u poslednje dve decenije. Temperature su 2017. godine u nekim regionima, od Kalifornije do Vijetnama, već dostigle najviše istorijske nivoe. Poslednje tri godine bile su najtoplije ikad zabeležene.
U novom otvorenom pismu šest istaknutih naučnika i diplomata, uključujući i Kristijanu Figueres, bivšu direktorku UN za klimu, i fizičara Stefana Ramstorfa, upozorava se da će za oko tri godine na Zemlji nastupiti najgore posledice klimatskih promena. Stoga ova grupa naučnika poziva vlade, kompanije, naučnike i građane da već sada počnu da rešavaju problem svetske emisije gasova sa efektom staklene bašte, a plan koji su predložili uključivao je šest ciljeva do 2020. godine:
1. Povećanje obnovljive energije na 30 odsto upotrebe električne energije.
2. Izradu nacrta planova za gradove i države za odbacivanje energije od fosilnih goriva do 2050. godine, s finansiranjem od 30 milijardi dolara godišnje.
3. Obezbeđivanje da 15 odsto svih novih prodatih vozila budu električna.
4. Smanjenje neto emisije gasova nastale krčenjem šuma.
5. Objavljivanje plana za smanjenje 50 odsto emisija koje nastaju krčenjem šuma pre 2050.
6. Podsticanje finansijskog sektora da izdaje više "zelenih obveznica" vezanih za ciljeve ublažavanja efekata klimatskih promena.