Mine kao "nasleđe" ratova (3): Moskva finansira projekat "Ćuprija-1"
U Centru za razminiranje Srbije ističu da Rusija preko Federalne državne agencije Emerkom već desetu godinu zaredom pomaže Srbiji u oblasti humanitarnog razminiranja.
"Na zahtev Srbije, vlada Rusije je donela Odluku da se pomoć Srbiji u humanitarnom razminiranju nastavi i u 2017. godini. Uz nesebičnu podršku i pomoć Rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu, u avgustu ove godine su počeli radovi prema našem Projektu za razminiranje "Ćuprija-1".
U Centru objašnjavaju da je saradnja počela daleke 2008, kada je, nakon molbe Srbije, vlada Rusije donela Odluku o pružanju pomoći Srbiji i u oblasti Humanitarnog razminiranja.
Temeljna obuka
Da ruski demineri ništa ne prepuštaju slučaju, govori i podatak da su, pre nego što su ušli u zonu koju će istražiti, prethodno imali obuku na istovetnim - bezbednim lokacijama.
- Teren koji istražujemo je 30 procenata u vinogradima, 20 odsto u poljoprivrednom zemljištu koje se ne obrađuje, 10 odsto je šuma, a 40 procenata su njive koje se koriste. Zato je i obuka bila za najmanje tri tipa lokacija: šuma, vinogradi, njive. Na ovaj način Odred je mogao da uđe u rad bez potrebe da se prethodno privikava na radove na samom terenu - ističe Bogdan Pilipčuk.
"Nakon te odluke Agencija Emerkom i Centar za razminiranje Republike Srbije su potpisali Memorandum o razumevanju čime su stvorene i formalno-pravne pretpostavke za početak realizacije navedene pomoći.
Posle potpisivanja navedenog Memoranduma Ruski odred za humanitarno razminiranje počeo je 2008. godine radove na čišćenju od kasetne municije i drugih neeksplodiranih ubojnih sredstava Aerodroma u Nišu koji je 1999. godine više puta bombardovan od strane NATO-a".
Lepa zemlja, odlična hrana
Komandir Rusko-srpskog odreda Bogdan Pilipčuk je treću godinu zaredom rukovodilac projekta humanog deminiranja u Srbiji. Kroz smeh kaže da se toliko odomaćio da mu nedostaje još samo srpsko državljanstvo.
- Srpski narod je veoma gostoprimljiv. Ljudi su dobri, zemlja je lepa, a hrana odlična. Ali, na svakom koraku se oseća ljubav prema mom narodu i to ne bez razloga, jer mi smo kao braća. To je vidljivo u svim našim kontaktima po Srbiji - ističe Pilipčuk.
Od 2010, odnosno posle razgovora tadašnjeg ministra za vanredne situacije Rusije Sergeja Šojgua sa najvišim rukovodstvom Srbije, formiran je Rusko-srpski odred za humanitarano razminiranje čiji rad u potpunosti finansira Rusija, a koji razminiranje obavlja prema projektima i uz nadzor Centra za razminiranje Srbije kao nadležnog državnog organa.
Amerikanci poklonili opremu
Krajem aprila ove godine, Ministarstvo odbrane SAD poklonilo je Vojsci Srbije medicinsku i opremu za razminiranje vrednosti 435.000 dolara.
Takođe, instruktori Američke kopnene vojske u Evropi organizovali su i obuku pripadnika VS o tehnici uništavanja eksplozivnih ubojnih sredstava.
Prva faza obuke pripadnika voda za razminiranje obavljena je u Prokuplju, a projekat će trajati do jeseni 2018.
Prethodnih 15 godina Vlada SAD dala je Srbiji 20 miliona dolara pomoći, a kroz bilateralnu saradnju očišćeno je 13 miliona kvadratnih metara zemljišta u Srbiji od neeksplodiranih ubojnih sredstava. Zar treba podsećati da je gotovo stoprocentno reč o neeksplodiranim sredstvima koje su Amerikanci bacili na Srbiju 1999.