Povratak mladih u Srbiju (2): Izazov industrijske revolucije
Kosta Živanović je pre par nedelja pristigao u rodni Beograd iz Velike Britanije, gde je na Kembridžu, kao stipendista Peksim fondacije i CIRSD-a, stekao zvanje mastera iz oblasti politike tehnologija.
Ni trenutka nije sedeo skrštenih ruku, već je odmah državi ponudio svoja znanja za novi milenijum. Ističe da čovečanstvo polako ulazi u četvrtu industrijsku revoluciju koju vidi i kao dobru priliku za Srbiju.
- Moje interesovanje je usmereno na radikalne tehnologije i inovacije, sa posebnim akcentom na toj novoj industrijskoj revoluciji koja neće samo promeniti način poslovanja ljudi, već i naše živote - kaže Živanović.
Ovaj mladi stručnjak ističe da će jedan od glavnih izazova u transformaciji civilizacije i prelasku u tu industrijsku revoluciju biti novi modeli ekonomije i energija. Ukazujući na važnost energetike, on je objasnio da se zaostajanje otadžbine za svetom u tom sektoru ogleda u činjenici da je u Srbiji još glavni energent ugalj.
- Srbija ima potencijale za napredak u tom sektoru, ali i gomilu problema koje joj je donela državna energetska politika - kaže Živanović.
On problem vidi i u srpskom sistemu obrazovanja koji je odvojio teoriju od prakse.
- Na Kembridžu smo učili ono što ima direktne veze sa poslom kojim ćemo se baviti. Kombinovano je akademsko sa stručnim, što u Srbiji nije slučaj, pa našu zemlju upravo to koči u bržem napretku. Ipak, neke stvari se polako menjaju i to moram da pohvalim, kao na primer uvođenje informacionih tehnologija u osnovno obrazovanje. To je jedan od važnijih i krupnih koraka ka neophodnim promenama - objašnjava naš sagovornik.
Jedinstvo kuću gradi
- Srbiju značajno usporava i to što nijedna od prethodnih nacionalnih strategija nije opstala na duži rok, što je u stvari i sama suština strategije. Držanje unapred definisanog opšteg pravca svakako predstavlja neophodan uslov za privredni razvoj. Fali nam ozbiljan zajednički dokument iza kojeg bi stali vlast, opozicija, akademija, biznis i drugi relevantni činioci - zaključio je Živanović.
Po povratku iz Velike Britanije, suočio se, kaže, sa još jednim problemom koji nije teško rešiti, a to je da mladi imaju male šanse da budu donosioci odluka, iako su najspremniji deo društva za novu industrijsku revoluciju.
- Nove tehnologije su uveliko sastavni deo života, a mladi se bude uz mobilne telefone, tablete i laptopove, dok su starije generacije u strahu od noviteta bez kojih sigurno nema napretka. Važno je uključiti mlade u donošenje odluka, da ne ispustimo priliku koja nam se ukazuje - priča on.
U korak sa novitetima
Kosta Živanović u osvrtu na dolazeću industrijsku revoluciju čovečanstva ističe da čovek i zbog opšteg napretka, ali i ličnog plana mora da drži korak sa izumima ovog milenijuma.
Živanović tvrdnje potkrepljuje procenama da bi već 2025. godine polovinu tržišta automobila mogla da čine automatizovana i poluautomatizovana vozila.