Štrajk glađu radnika Zastave (4): Pooštriti kazne za poslodavce
Problem invalida u Srbiji je, prema rečima predsednice Udruženja osoba sa invaliditetom Beograd Gordane Pušare, što je zakonodavstvo koje se na njih odnosi dobro, ali veoma teško primenjivo, jer se, kako ističe, poslodavci ne drže slova zakona i ne ispunjavaju ga.
- Mada je propisano da na 50 zaposlenih u nekom preduzeću, treba da prime i jednog invalida, oni pribegavaju drugoj opciji i radije plaćaju penale zbog nepoštovanja tog propisa - ukazuje naša sagovornica.
Pojašnjava da poslodavac radije plati kaznu od oko 200 evra zbog neispunjenja tog zakonskog uslova, nego da platu u toj visini da invalidu.
Napori ovog udruženja, tribine, kontakti sa Nacionalnom službom za zapošljavanje urodili su plodom, jer kako kaže naša sagovornica UOSI je uspeo da zaposli osam osoba sa invaliditetom i da sprovede obuku njih 20 za rad na računaru.
Pušara kaže da to nije dovoljno i da bi država morala da posveti više pažnje ljudima sa nekim hendikepom koji žele da nađu posao, privređuju i zarađuju.
Štrajk glađu radnika Zastave:
- Mere zbog neprimenjivanja zakonske regulative treba pooštriti i ne sme više da se dešava ne samo da poslodavac izbegava da uposli lice sa nekom vrstom invaliditeta, već i treba da spreči da posle mesec dana probnog rada poslodavac otpusti jednog radnika da bi zaposlio drugog, kako bi izbegao plaćanje doprinosa - kaže Pušara,
Ranka Savić: Država ne brine ni o kome
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić kaže za "Vesti" da nažalost država ne vodi računa ni o radnicima bez invaliditeta, čiji je položaj katastrofalan, pa nije ni čudno što ne mari za prava osoba sa nekim hendikepom. Smatra da je dobra ideja da se otvaraju zaštitne radionice poput kragujevačke koje pomaže država.
- Ne znam kako je preduzeće u Kragujevcu otišlo u stečaj kada ih kao zaštitnu radionicu delom finansira Ministarstvo rada, ali znam da je bilo problema sa takvim radionicama koje sam i obilazila, zbog nečijih apetita da se domogne odličnih lokacija na kojima su smeštene. To se desilo u Novom Sadu, gde je takvo preduzeće radionica uništeno ciljno da bi se neko domogao zemljišta i tu gradio stanove ili poslovni prostor - ukazuje čelnica ASNS-a kako je država zažmurila na to, aminujući da nečiji pojedinačni interes proguta interes tih ljudi sa invaliditetom.
Ove godine zaposleno 5.164 invalida
Od 1. januara do 31. oktobra ove godine, prema podacima koje su "Vesti" dobile u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, registrovano je 5.164 slučajeva zapošljavanja osoba sa invaliditetom, od čega su 40 odsto žene. Tokom prošle godine zabeleženo je 4.905, a 38,3 odsto su žene.
U NSZ-u, povodom našeg pitanja koliko je invalida rada dobilo posao, kažu da ne raspolažu podacima o zapošljavanju lica sa invaliditetom prema kategorijama invalidnosti.