Međunarodni gafovi političara (4): Od podsmeha do uvrede
U diplomatskim krugovima na gafove političara gleda se s podsmehom, otkriva za "Vesti" ekspert za ovu oblast Duša Vidanović i dodaje da iako ne postoje sankcije za kršenje protokola, greške državnika primetno smanjuju i njegov i ugled zemlje koju predstavlja.
- Diplomatski protokol je skup pravila i običaja o ponašanju u međudržavnim odnosima, diplomatskom ophođenju, ceremonijalu i kurtoaziji. Očekivano je da ga se državnici pridržavaju, a svako odstupanje ostavlja prostor za nagađanja i različite interpretacije nepoštovanja kodeksa ponašanja. Kršenje tih pravila često stavlja i domaćina i gosta u neprijatnu situaciju, a u nekim slučajevima se može interpretirati i kao nepoštovanje, čak i uvreda - kaže ona, ističući da je u svetu obuka državnih službenika o diplomatskom protokolu obavezna.
Međunarodni gafovi političara:
Državnik koji drži do sebe i funkcije, prema njenim rečima, treba da bude obučen o tim pravilima u poslovnom i diplomatskom miljeu. Njegovi savetnici moraju biti dobri poznavaoci diplomatskog protokola.
- Gafovi političara se dešavaju na različitim nivoima. Za neke sazna, a za neke ne, ali se za takve greške pre svega krive savetnici - kaže Vidanović.
Kao vrlo osetljiv teren, navodi izbor poklona.
- Kinezima ne poklanjamo sat, ništa vezano za broj četiri, niti uvijamo u belu boju, a muslimanskom svetu nikako alkoholna pića. Ima mnogo ograničenja i svakako je neophodna dobra priprema i poznavanje međukulturnih razlika - kaže Vidanović.
Kao stručnjak u ovoj oblasti imala je priliku da radi i s izabranim srpskim državnim funkcionerima.
- Zbog diskrecije posla imena vam ne mogu otkriti, ali mogu da kažem da je to daleko od potrebnog. Žao mi je što u Srbiji ne posvećuje više pažnje obučavanju diplomatskom protokolu jer bi tako izbegli mnoge nepotrebne greške, kojih je u poslednje vreme previše... Sve to baca senku na ugled na međunarodnoj sceni jer u inostranstvu se pitaju ako neko nije upućen u pravila diplomatskog ophođenja, šta još možemo od njega da očekujemo i možemo li da mu verujemo - ukazuje sagovornica našeg lista.
Bitan je i izbor odela
- Političari predstavljaju svoju zemlju i to je velika odgovornost koju treba prihvatiti kao ozbiljan zadatak, pa mesta greškama ne sme biti. Važan je svaki detalj, kako se naši predstavnici ophode i kako izgledaju. Bitan je i izbor odela, imidž i nastup, maniri, ophođenje za radnim stolom, tokom radnog ručka ili svečane večere. Nije važno samo šta se kaže, već i na kakav način se obavlja kompletna komunicira na međunardnoj sceni.
Duša Vidanović radi obuku sa šefovima država i vlada, savetnika, generalnih sekretara i članova kabineta brojnih međunarodnih organizacija. Sarađuje s evropskim institucijama, parlamentom, komisijom, savetom, evropskim agencijama, a obučavala je šefove diplomatskih misija i diplomate od karijere u brojnim ministarstvima inostranih poslova, izneđu ostalog u kineskom, pa šefove diplomtskih predstavništava kraljevine Saudijske Arabije i druge. Ponosna je što je radila i sa članovima kraljevskih porodica u još nekoliko zemalja.