Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Subota 13.08.2016.
08:06
D. Dekić - Vesti A

Međunarodni gafovi političara (1): Mortadela na brdu Kale

Međunarodni gafovi i blamovi srpskih političara, koji su zasmejali naciju i šire, pokazali su da državni milje baš i nije vičan diplomatskim protokolima i pravilima. Greše i drugi državnici, ali se ipak u svetu o tom segmentu aktivnosti vodi više računa.

Tanjug
Zasmejao javnost: Igor Bečić

Stručnjaci za ovu oblast, ističući važnost kodeksa ponašanja na međunarodnoj sceni, smatraju da državni funkcioneri u Srbiji ne razmišljaju naročito o tome, neretko stvarajući ružnu sliku o sebi, ali i državi i naciji koju predstavljaju.

Sve srpske vlasti godinama unazad manje-više su se našle u raljama protokola, a kao jedna od najvećih pogreški koja je odjeknula u regionu i šire, ispostavilo se odevanje predsednice srpskog parlamenta Maje Gojković u hidžab tokom zvanične posete Iranu. Konzervativnom odorom zaprepastila je i Iran, a u Srbiji su joj najduhovitiji preporučili da ne posećuje u Svazilend, gde su žene isključivo u toplesu.

Ona je, međutim, negirala da je kršila protokol te zemlje. Protokol, koji godinama nije prekršio nijedan predsednik SAD u kontaktu s medijima, jeste Barak Obama, pobegavši od novinara na fudbalsku utakmicu svoje ćerke. Bežanjem, ali od obezbeđenja, u tu listu se uvrstio i papa Franja, a slična priča je upisana i o nekadašnjem predsedniku SRJ Vojislavu Koštunici kad je nestao iz vidokruga obezbeđenju uoči važnog međunarodnog sastanka u Beogradu. Ispostavilo se da je samo hteo da se dotera kod dugogodišnjeg frizera.

Pričalo se i o greškama vicepremijera Ivice Dačića koji se u momentu rukovanja ruskog predsednika sa premijerom Aleksandrom Vučićem u Moskvi, kako se priča, zatrčao i, na zaprepašćenje obezbeđenja, prigrlio Vladimira Putina. Poznato je da se zvanična Moskva striktno drži protokola, ali su Rusi naučili da Srbi baš i ne mare za to, pa im nije mnogo smetalo što je 2008, pre posete predsednika Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunice, Beograd insistirao na promeni protokola Kremlja.

Tako su Rusi prihvatili da, umesto ulaska u salu samo dva šefa države, sa Tadićem i Putinom uđe i Koštunica. Nekadašnji italijanski premijer Silvio Berluskoni je na samitu NATO 2009, kad je umesto da se pozdravi sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, koja ga je čekala 40 minuta, razgovarao telefonom sa turskim kolegom Redžepom Erdoganom.

Protokola se drži premijer Aleksandar Vučić, ali mu je javnost pripisala više međunarodnih blamova, a u vrhu te top-liste je priča kako ima "najgori mobilni telefon na svetu". Tek što je to izgovorio u Rusiji, Vučić je dobio aparat koji nije uzeo jer ne sme da prima poklone skuplje od 50 evra. Međutim, opet se požalio u Kini, pa mu je deo domaće javnosti pripisao kako ide po svetu i prosi telefone. Kritikovan je i što je davao izjavu ispred ograde Bele kuće u Vašingtonu. Pošto je obnarodovao kako je prvi srpski premijer koji ide u posetu Švedskoj, mediji su morali da ga podsećaju da je pokojni premijer Zoran Đinđić bio u Stokholmu krajem 2001. godine.

Srpska javnost se danima zabavljala internacionalnim gafom tadašnjeg potpredsednika parlamenta Igora Bečića koji je italijanskog predsednika Matarelu, uoči posete Beogradu, nazvao prema čuvenoj salami "mortadela". Važno je da nije podriguša, poručivali su najduhovitiji Bečiću koji je čak zaboravio i da se izvini visokom gostu.

Ivica Dačić je od 2008, kad je dospeo do državnih funkcija, uveo neobično ponašanje koje je, kažu stručnjaci, za zapadne prilike incident, ali je u slučaju lider SPS-a do danas postalo manir. Pevanje je već sastavni deo njegovih nastupa, pa je u Briselu uzeo mikrofon i zapevao "Miljacku" Halida Bešlića, a iznenadio je i bivšu evropsku šeficu diplomatije Ketrin Ešton čuvenom "Oprosti mi, Katrin" Đorđa Balaševića.

Pevao i Svilanović

Bilo je i obrnutih gafova, pa je tako kineski predsednik svojevremeno srpskom premijeru Vojislavu Koštunici otpevao pesmu "Bandijera rosa", verujući da je srpska, pošto je čuo u filmu "Valter brani Sarajevo". Osim šokiranog Koštunice koji je veliki protivnik komunista, bilo je očekivano da kada domaćin otpeva, to učini i gost. Koštunica se izmakao zajedno sa Miroljubom Labusom, pa je mikrofona morao da se prihvati tadašnji šef diplomatije Goran Svilanović koji je zapevao "Tamo daleko" .

Neretko je zasmejavao javnost svojim govorima na engleskom, pa je osvanuo i snimak jednog od njegovih govora za inostranu javnost na tom jeziku koji su mu verni saradnici ispisali ćirilicom. Nije i jedini, pošto je pre njega bivša ministarka pravde Snežana Malović ispratila u Hag Ratka Mladića, čitajući s papirića ćirilični engleski. Kad je cedulja osvanula u medijima, videlo se da na njoj piše "Sneki, ovako pročitaj."

Jedna od smehotresnih Dačićevih epizoda bio je čas na Kalemegdanu koji je, kao ministar policije u ulozi turističkog vodiča, održao francuskom ministru za migracije Eriku Besonu. Tokom ove lekcije za pamćenje koja je preplavila internet, maksimalno se upinjao da gostu na srpskom objasni kako je ovaj prestonički ponos dobio ime.

- Ovde je znači brdo, znači planine, planinski deo zato se zove kale. Kale, Kalemegdan, brdo - pričao je Dačić na srpskom zapanjenom gostu, a prevodilac se znojio. Sreća je da visoki gost iz Pariza ne zna da kale na turskom znači tvrđava, a megdan prostor, pijaca ili trg.

Kao i Dačić, i potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović pokazala je da baš ne haje za istoriju. Ona je prilikom svečanog otvaranja sada propalog rusko-srpskog gasnog Južnog toka, pred domaćim i ruskim zvaničnicima i milionskim TV auditorijumom, imala novu teoriju o južnim Slovenima. Objasnila da su Sloveni stigli na Balkan pre 20 vekova, a da će gas sada dolaziti iz "južnoslovenske postojbine" Sibira.

Diplomatskim cirkusima Srbije nikada kraja, pa je tako ostalo ubeleženo da je 2012. ćerka tadašnje srpske ambasadorke u Moskvi učestvovala u demonstracijama protiv predsednika Putina. Već naredne godine odjeknulo je u srpskim medijima, pa i najpoznatijim svetskim da se u srpskom Ministarstvu spoljnih poslova zaposlilo više starleta, pa su prozvane "državne cice sa naslovnice". Posle poplava, pre dve godine, ambasador Japana u Srbiji je čekao u Valjevu državnog sekretara Ministarstva poljoprivrede pola sata! Spisku gafova nema kraja.

Sutra - Međunarodni gafovi političara (1): Tri poljupca za Kolindu
 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2024 © - vesti online