Sajam knjiga kao ogledalo društva (3): Srpski pisci na akciji
Ovogodišnji Sajam je protekao u znaku stogodišnjice od rođenja velikog srpskog pisca Branka Ćopića.
Kako je rekao Matija Bećković, ovaj pisac je bio "pravi istinski selebriti Jugoslavije".
- Ovaj Sajam donosi mnogo značajnih pojava u srpskoj književnosti. Drago mi je što veliča čoveka kakav je bio Branko Ćopić, ali sramno je što naša država dozvoljava da Azerbejdžan vidi bolje od nas kakva je veličina u pitanju - kaže Bećković za "Vesti".
Povodom tribine "Brankova kućica", učenici jedne beogradske osnovne škole nacrtali su ilustracije na temu "Doživljaji Mačka Toše", od kojih je sačinjena slikovnica. Ljubivoje Ršumović tim povodom je rekao da je Branko Ćopić čovek koji je odgovoran za to što je i on danas pisac.
Sajam knjiga kao ogledalo društva:
- Branko Ćopić je veliki čovek, veliko ime srpske književnosti, a našoj deci nedostaju takvi uzori. Oni ne razumeju više taj nevini jezik Nikoletine Bursaća, ali je došlo doba da se jezik Kristijana Golubovića dobro razume. Ako se mi ne probudimo, i ne pokrenemo, zaborav će pojesti srpsku književnost kao što izjeda srpski duh iz dana u dan. Zato je dobar Sajam, da se okupimo, da se digne glas, da se vidi da nas ima, da se posveti pažnja srpskim piscima, koje nećemo prodavati na akciji i rasprodaji, već će se ceniti reč zapisana, a ne korica knjige - kaže Ršumović.
Ispod Brankovih krila
Izložba "Ispod Brankovih krila" privukla je veliku pažnju posetilaca. Učenici škole za dizajn iz Beograda predstavili su lutke, crteže i kolaže inspirisane temama i likovima srpske i svetske književnosti. Direktorka škole Jelena Medaković istakla je da škola počastvovana što je njenim učenicima ukazana čast da izlažu svoje radove inspirisane i Brankom Ćopićem.
Rolan Bart
Stoti rođendan sa Brankom Ćopićem "proslavio" je i pisac Rolan Bart. Izdavačka kuća "Karpos" izdala je knjigu Luj-Žan Kalvea, "Rolan Bart - biografija", i tim povodom urednik "Karposa" Dejan Aničić rekao je da je Rolan Bart jedna od intelektualnih figura koje je Francuska podarila nakon Prvog svetskog rata, a čija će dela najduže trajati.