Mediji kao fabrika laži (4): Prvi srpski tabloid
Svima omiljeno i za većinu autentično "Kremansko proročanstvo" niko nikad nije držao u rukama, a da za to ima dokaze.
Iako je steklo veliku popularnost kod Srba, u oko desetak različitih izdanja proročanstava, počevši od 1902. godine, pa do najpopularnijeg "Kremansko proročanstvo - šta je bilo, šta nas čeka" iz 1982. godine, koje je doživelo 12 izdanja, svaki priređivač je u nekim delovima menjao i prilagođavao "predskazanje" istorijskim okolnostima u kojima je objavljivano.
- E ne! Pogodi onaj Tarabić - ovim rečima obično Srbi komentarišu svaki važan događaj u svetu i zemlji, time dajući još više na tvrdnji da je u pitanju autentično proročanstvo. Međutim, previše je različitih proročanstava objavljivanih decenijama, koja su se pokazala ili kao netačna ili su se pojavljivala kada su istorijske okolnosti to zahtevale.
Miloš Tarabić (1809-1854) bio je glavni kremanski prorok, a drugi je njegov sinovac Mitar Tarabić (1829-1899). U prvom pomenu "Kremanskog proročanstva" iz 1902. godine u "Malim novinama" ne pominju se ratovi, postoji samo proročanstvo da će "nastupiti u Srbiji tako teška i zla vremena, da će živi ljudi prolazeći pored groblja govoriti: 'Blago vama, koji ste pomrli, što ne živite!', ali će posle velikih beda i nesreća nastupiti opet vreme, u kome će živi, polazeći grobove svojih milih, govoriti: 'Ej, da ste sad živi pa da vidite šta je srećan život!'"
Mediji kao fabrika laži:
1. Začepite uši, ubiće vas informacije
Ovo je bila uobičajena stilska figura u srpskom narodu koja se može naći u starim letopisima.
Dovoljno je analizirati biografiju prvog autora koji pominje proročanstvo - novinara Pere Todorovića. Kada je otpušten sa mesta komesara iz državne službe, navodno zbog nečasnog dela koje nije dokazano, Pera Todorović 1889. godine otkupljuje "Male novine" koje će postati prvi moderni dnevnik u Srbiji. Hteo je da ga približi evropskim listovima, pa ga je odredio kao nestranački list. Smanjio je cenu primerka na pet para ("petparački list") i napravio uličnu prodaju. Po mnogo čemu su "Male novine" bile i prvi srpski tabloid, jer se Todorović nije libio da u njima objavljuje i raznovrsne društvene skandale, pa i naručene napade na određene ličnosti.