"Vesti" u Vukovaru, gradu etničkih tenzija (2): Sukobi u režiji "profesionalaca"
Prema poslednjem popisu, u Vukovaru je 34,5 odsto građana srpske nacionalnosti. Taj podatak, tvrdi zamenik gradonačelnika Srđan Milakovića, najviše je iznenadio većinski narod - Hrvate.
- Od tada i počinju sve naše nevolje sa dvojezičnim tablama. Međutim, svi zaboravljaju da ovde nije problem u tablama i njihovoj simbolici, već o službenoj upotrebi jezika i pisma koja je Srbima zagarantovana Ustavnim zakonom, a ne sprovodi se čak ni tamo gde su Srbi 99 odsto većinski narod - ističe Milaković.
On ovu tvrdnju argumentuje podatkom da se "slučaj dvojezičnih tabli" ponovo nalazi pred Ustavnim sudom, mada je presudio da table moraju biti vraćene.
Narodni tribun
Srđan Milaković kaže da su Srbi u Hrvatskoj, a posebno u Vukovaru, u poziciji da se stalno bore za prava koja su im zagarantovana zakonima i Ustavom.
- Nekome će zvučati apsurdno, ali i smisao moje funkcije, pretvorio se u lobistu za stvari koje su sistemski već rešene. Otuda sebi pre ličim na nekog narodnog tribuna ili zaštitnika građana, nego na zamenika gradonačelnika - kaže Milaković.
- Posle odluke Ustavnog suda, gradsko Veće je ponovo promenilo Statut i mi smo o tome obavestili Ministarstvo uprave koje bi, po logici stvari, trebalo da poništi tu odluku grada. Ali, umesto da to učine, oni su se obratili Ustavnom sudu tražeći mišljenje da li bi takva odluka bila "prisilna mera" što je u suprotnosti sa Ustavom. Svima je jasno da je to kupovina vremena i svi se prave blesavi - kaže Milaković.
On i na svom primeru može da pokaže koliko se u Hrvatskoj poštuju prava Srba. Za zamenika gradonačelnika je izabran upravo na osnovu Ustavnog zakona, ali poslednjih meseci i fizički izopšten iz svih odluka vrha gradske vlasti.
- Dolazim na posao, a verujem da bi im najviše odgovaralo da se i ne pojavljujem. Više me ne pozivaju na kolegijume, a komunikacija sa gradonačelnikom i ostalim zamenicima se svela isključivo na hitne aktivnosti - priča Milaković.
Za Dragoljuba Stojića iz Zajednice srpskih opština, najbolnije je što se i Srbi iz Srbije iznenade da je u Vukovaru svaki treći stanovnik Srbin.
- Hrvati su uspeli da Vukovar predstave kao "grad žrtvu". Dosta ljudi u Srbiji se iznenadi kada im iznesem podatak da su Srbi ubijani u ovom gradu mnogo pre početka rata - naglašava Stojić
Milorad Ličina (62) će 18. novembra, na Dan sećanja na hrvatske žrtve, učiniti ono što i većina drugih Srba u Vukovaru - trudiće se da ne postoji!
- Dan ranije ću najverovatnije otići iz grada. Ako ipak ostanem, zatvoriću se u četiri zida. To je uigrana varijanta za nas Srbe - priča on.
Ličina objašnjava da srpsku zajednicu u Vukovaru ne plaše takvi, najavljeni događaji, već trenutka kada pomisle da se nešto menja nabolje.
- Čim čujem da je negde sklopljen mešovit brak ili da su neki Srbi i Hrvati otišli zajedno u kafanu, znam da će se veoma brzo oglasiti "profesionalci". Pod tim pojmom podrazumevam sve one Hrvate koji svojim nacionalističkim stavovima i otvorenom mržnjom moraju da opravdaju velike penzije - ističe Ličina.