Obamin savetnik hoće da nas leči!
Američka kompanija u vlasništvu savetnika predsednika SAD ponudila je prošle nedelje na sastanku sa premijerom Srbije javno-privatno partnerstvo u lečenju radioterapijom obolelih od raka.
Vlasnik Institute for IGRT Danijel Fas tvrdi da su spremni da u nabavku nove opreme za lečenje ulože oko 140 miliona evra.
- Renovirali bismo i dogradili onkološke bolnice i preuzeli sve zaposlene, kupili 24 najmodernija uređaja za radioterapiju, dva najmodernija uređaja za radiohirurgiju celog tela, skenere, magnetne rezonance, dva tzv. PET skenera i ciklotrone za proizvodnju radiofarmaka - tvrdi Fas za beogradske medije.
Na drugoj strani, sklopio bi se ugovor s Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje koje bi američkom investitoru plaćalo lečenje srpskih građana.
Mnogo je nepoznanica u ovom predlogu, a jedna od njih, na koju upozorava predsednik Društva Srbije za borbu protiv raka dr Slobodan Čikarić, jeste i ta koliko bi cena zračenja bila za domaće pacijente.
- Ovu ponudu vidim kao biznis. On hoće da ubaci svoje mašine i uz našu radnu snagu da dovlači pacijente iz inostranstva na zračenje i tako ostvari profit, dok bi nama pomogao da se rešimo liste čekanje na koje su sada osuđeni domaći pacijenti zbog nedovoljnog broja aparata. To je poluprivatno-polujavno zdravstvo, ali je pitanje kako bi se delile zarade i po kojoj ceni bi se naplaćivalo zračenje za naše pacijente. Ako bi bile one američke, onda bi se naš Fond brzo ispraznio, pa bi se moglo desiti da upadnemo u još veću krizu - komentriše za "Vesti" profesor Čikarić.
Prvo nas unište, a sada bi da leče
Na ovu vest jedan broj ljudi u Srbiji je reagovao i emotivno, komentarišući da su "nas Amerikanci prvo bombardovali osiromašenim uranijumom, a sada bi da zarađuju na našem lečenju od raka koji su izazvale njihove bombe".
Istovremeno, objavljivanje u javnosti ponude koja je tek predlog i koja bi morala da prođe kroz tendersku proceduru, doživljava se i kao "opipavanje" pulsa javnosti za ovakvo američko-srpsko partnerstvo u zdravstvu.
Ponuda koja dolazi preko Atlantika i kojoj je posredovao i američki ambasador Majkl Kirbi vremenski se poklopila sa skorašnjim raspisivanjem tendera za nabavku aparata za zračenje, koje Srbija treba da kupi uz pomoć kredita Svetske banke u visini 22 miliona dolara.
U svetu dominaraju dve firme koje se bave proizvodnjom aparata za radioterapiju, jedna je evropska - Elekta, a druga američka - Varijan. Domaći stručnjaci ovu ponudu zato vide i kao pokušaj američkog biznismena i saradnika Baraka Obame da kod čelnika srpskog zdravstva i politike izlobiraju prolaz američkoj firmi. U Ministarstvu zdravlja poručuju da će sve detaljno razmotriti i da će srpska strana postavljati uslove.
Na listi čekanja 2000 pacijenata
Profesor Čikarić kaže da u Srbiji postoji 10 aparata za zračenje, dok zbog brojnosti pacijenata postoji potreba za 30-ak akceleratora. Ako se uzme u obzir da je od postojećih šest aparata u kvaru, ne čudi što je više od 2.000 pacijenata na listi za čekanje. Danijel Fas tvrdi da bi sa njegovom investicijom to bila prošlost i da bi svaki pacijent kojem je prepisana radioterapija u roku od 48 sati mogao da počne sa zračenjem.