Bombardovanje Srbije (2): Ljudi sa uranijumom
Jug Srbije, a posebno Pčinjski okrug, prednjači po broju obolelih od tumora, a broj obolelih se konstantno povećava. Broj obolelih od raznih vrsta raka u Pčinjskom okrugu popeo se na 16.000, dok samo u Vranju ima oko 9.000 bolesnih od neke vrste kancera. Narod smatra da je obližnja planina Plačkovica, koja je gađana osiromašenim uranijumom, izvor prave epidemije raka.
Iz Društva Srbije za borbu protiv maligniteta upozoravaju da je alarmantan rast broja obolelih, a da je direktno povezan sa prisustvom osiromašenog uranijuma koji je bačen 1999. godine.
- Nisu u pravu stručnjaci koji tvrde da epidemija malignih bolesti u poslednjoj deceniji nema nikakve veze sa 15 tona osiromašenog uranijuma koje su, za 78 dana bombardovanja, bačene na našu zemlju, uglavnom na Kosovu i rubnom području Pčinjskog okruga - izjavio je na konferenciji za novinare svojevremeno predsednik Društva Slobodan Čikarić.
Od 1999. i NATO bombardovanja do danas u Pčinjskom okrugu znatno je povećan broj obolelih od neke vrste kancera, mada stručnjaci ovu činjenicu ne mogu da direktno povežu sa osiromašenim uranijumom kojim je ovde gađano pet lokacija. Ipak, građani su ubeđeni da nikad neće reći pravu istinu jer bi to bilo alarmanto i poprimilo bi oblike panike.
Penzionisani general Slobodan Petković, stručnjak za ABH (atomsko-biološko-hemijsku) odbranu izjavio je da je na devet lokacija u Srbiji (ne računajući Kosovo) u 12 udara bačeno 5-10.000 projektila sa osiromašenim uranijumom, čija je upotreba u ratovanju zabranjena brojnim konvencijama.
- Televizijski relej na Plačkovici mogao je da se sruši i običnom municijom - naveo je Petković.
Ova planina je 2004. samo delimično dekontaminirana jer je, prema zapisniku Radne grupe koja se time bavila, uklonjen samo "dostupan broj projektila". Tačan broj metaka koje je NATO ispalio na repetitor na Plačkovici se ne zna, mada se pretpostavlja da ih je bilo više od hiljadu.
Prema zvaničnim podacima Zavoda za javno zdravlje dostavljenim Gradskom veću još 2005, ova ustanova je u saradnji sa 78. motorizovanom brigadom još za vreme rata sakupila 92 uranijumska zrna i 126 košuljica. Ali, osiromašeni uranijum prenet je nešto bliže gradu i odlagan u veliki olovni kontejner u blizini Železničke stanice, pa odatle posle rata transportovan u Institut u Vinču.
Osim Plačkovice na jugu Srbije mapirane su još četiri lokacije na koje su NATO avioni izručili municiju sa osiromašenim uranijumom, čiji je period raspada 4,5 miliona godina: Borovac i Čerenovac kod Bujanovca, te Reljan i Bratoselce pored Preševa. Tokom proteklih godina rađena je dekontaminacija ovih lokacija uklanjanjem zaostale municije a nadležne institucije su do pre dve godine redovno ispitivale kvalitet vode u okolna 32 bunara.
Eržika Antić, direktorka vranjskog Zavoda za javno zdravlje (ZJZ) u nekoliko navrata je izjavila da su nalazi vode do bili uredni, bez prisustva čestica osiromašenog uranijuma. Ono što onespokojava i brine građane juga Srbije je što nema para za dalje kontinuirano praćenje stanja izvora i pijaće vode posebno u podnožju Plačkovice.
- Uđe li uranijum u izvore vode na planini, direktno ulazi u Vranjsku ili Gradsku reku koja prolazi kroz grad i uliva se u južnu Moravu. Na taj način delom bi ušao u sistem pijaće vode koju koriste iz rezervoara gornji delovi grada i pojedinih sela, a najveća opasnost je što bi ušao preko povrtarstva i voćarstva direktno u lanac ishrane. Posledice bi bile nesagledive, rak bi bio svakodnevna pojava na jugu Srbije - napisao je svojevremeno lokalni analitičar Nikola Lazić.
Doktor Radomir Kovačević, načelnik Sektora za radiološku zaštitu Instituta "Dr Dragomir Karajović", izjavio je da su osobe koje borave u kontaminiranim područjima u velikom riziku da obole od kancera limfnih žlezda, krvi, pluća, raka dojke.
Bombardovanje Srbije: |
- Institut je tokom 2002. uradio interno istraživanje u rejonu Vranja. Tom prilikom došlo se do poražavajućih rezultata o kontaminaciji stanovništva uranijumom. Pokazalo se da je u grupi od 29 ispitanika bilo onih koji su kontaminirani uranijumom. U jednom slučaju je utvrđena enormna kontaminiranost, a reč je o čoveku koji je radio na dekontaminaciji jednog bunara - naveo je Kovačević.
Kontaminacija životne sredine osiromašenim uranijumom i posledice biće dugotrajne i mnogobrojne. Osim uranijuma koji je glavni uzročnik obolevanja od raka na jugu Srbije je sve veće siromaštvo i život u uslovima nedostojnim čoveka dodatno utiče na pospešivanje bolesti.
Muškarci na udaruPrema podacima ZJZ, 1999. godine u Pčinjskom okrugu na 100.000 stanovnika 194 muškarca i 173 žene oboleli su od neke vrste raka. U prevodu, na svakih 515 muškaraca dolazi jedan oboleo od kancera, dok je ova bolest dijagnostikovana kod svake 578. žene. To u praksi znači da je ratne 1999. u Pčinjskom okrugu sa 220.000 stanovnika registrovano oko 700 osoba obolelih od neke vrste kancera. |