Srbi krivi što Albanci beže
Više od 120 nevladnih organizacija iz redova manjinskih zajednica na Kosovu traže ostavku prištinskog ministra za dijasporu Valjona Muratija jer je srpsku zajednicu okrivio za iseljavanje Albanaca.
Članice Kosovske strateško-akcione mreže, četiri nevladine organizacije sa severa KiM i jedna iz Štrpca, podvlače da je takva izjava vrlo opasna i predstavlja "nastavak dobro poznatog manira da se za sve neuspehe političke elite u Prištini krivica traži u srpskoj zajednici".
Skandalozna izjava
Zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović jedini je zvaničnik koji se oglasio. On smatra da je Muratijeva izjava skandalozna. Srpska lista, čiji je predstavnik, još nije donela odluku da li će nastaviti sa učešćem u Vladi Kosova nakon smene Jablanovića.
"Nakon zapaljujućih i neodmerenih izjava ministra Muratija, potpisane organizacije zahtevaju izvinjenje vlade i hitnu smenu. Izjava koja dolazi od strane visokog funkcionera vlade još jednom otkriva licemerje i cinizam kada se govori o posvećenosti izgradnji multietničkog društva među političkom elitom u Prištini, a istovremeno pokazuje da su opravdani strahovi srpske i ostalih zajednica u vezi s diskriminacijom i nepoštovanja njihovih zagarantovanih prava, koja su samo mrtvo slovo na papiru", navode organizacije civilnog društva iz srpske i ostalih nealbanskih zajednica.
Ističu i da "takve izjave vode ka mobilizaciji ljudi na etničkoj osnovi, koja je uperena pre svega protiv srpske zajednice i direktno ugrožava fizičku bezbednost građana i imovine nealbanskih zajednica".
"Manipulisanje nezadovoljstvom većinske zajednice trenutnim socio-ekonomskim stanjem i njegovo artikulisanje kroz potpirivanje etničkih podela od strane elita u Prištini se mora zaustaviti. Srpskoj zajednici su još uvek u svežem sećanju događaji od 17. marta 2004. godine, kao i poslednje rušilačke demonstracije u Prištini", navode organizacije insistirajući da se konačno mora uspostaviti poštovanja principa političke odgovornosti za izjave izrečene u javnosti koje direktno vode jačanju postojećih etničkih animoziteta i koje podrivaju dosadašnji politički proces u Briselu.
Na nedavno održanoj debati o uzrocima i posledicama masovnog napuštanja s Kosova u organizaciji Evropskog koledža Juridica Murati je izjavio da "privilegovani položaj nealbanskih zajednica, a posebno srpske zajednice, jedan od ključnih razloga za migraciju kosovskih Albanaca".
Pročitajte još:
* "Albanci beže, a Srbe teraju u samoproglašeno Kosovo?"
* Život u Prištini za nas je nemoguć
Međutim, ta izjava je prošla bez gotovo ikakve reakcije u međunarodnoj zajednici, političkom vrhu Beograda, ali i među čelnicima Prištine i medija na albanskom jeziku koji bi bar trebalo da se zapitaju krši li li ministar Murati ovakvim izjavama Ustav Kosova koji se zasniva na pravima i slobodama manjinskih zajednica.
Takva reakcija je potpuno suprotna u odnosu na izjavu smenjenog ministra Aleksandra Jablanovića.
Pritisak Prištine
Nevladnine organizacije smatraju da je Muratijeva izjava takođe vid pritiska Prištine.
"Tim pritiskom Priština poručuje da neće odustati od ušančenih maksimalističkih stavova u pregovorima u Briselu kojima se staje na put kompromisnom rešenju i dalje se odlaže osnivanje Zajednice srpskih opština", navode NVO.