"Albanci beže, a Srbe teraju u samoproglašeno Kosovo?"
Srpska zajednica deset puta je više ugrožena na Kosmetu od albanskih migranata, koji su danas u centru pažnje i brige Zapada, ali i Srbije. Sve veći broj albanskih migranata sa Kosova na Zapadu se prikazuje kao tragičan egzodus jedne nacionalne zajednice, a u međuvremenu Srbi godinama žive u getima, bez fizičke i socijalne sigurnosti, zaboravljeni i ostavljeni.
- Srbi sedmu godišnjicu samoprogašenja Kosova za nezavisnu državu dočekuju u izolaciji koju ni stratezi kosovske nezavisnosti nisu mogli da osmisle - kaže Dragan Ristić, iz Lipljana, raseljeni pripadnik, kako kaže, "nestajuće srpske nacije na Kosmetu".
- Ni Ahtisari ni američka ambasadorka Tina Kajdanou, ni Bernar Kušner prvi šeF UNMIK-a, ni Bil Klinton kome je u znak zahvalnosti za bombardovanje Srbije u centru Prištini podignut spomenik, nisu mogli da predvide da će Srbi tako lako prihvatiti iscrtavanje granica samoproglašenog Kosova - navodi on.
Gašenje srpskih institucija
Uprkos navodima zapadnih medija da Kosovo nema budućnost, Srbi su po višegodišeim zahtevima raznih vlasti iz Beograda gurnuti u odborničke i poslaničke klupe države" koju Srbija "ne priznaje".
Pročitajte još:
* "Zapad očekuje priznavanje Kosova, moja platforma ih neće zadovoljiti"
* KiM: Da li je u Briselu ugašena još jedna srpska institucija?
* Patrijarh za Vesti: Kosovo preče od Evrope!
* "Vučiću, Dačiću, Nikoliću, jeste li zaboravili na otete Srbe sa Kosova?"
Siromašni, prokazani i sa ograničenom slobodom kretanja upućeni su da popunjavaju mesta u institucijama samoproglašenog Kosova i da zajedno sa ideolozima nezavisnosti Kosova grade njegove institucije u okviru administrativnih prelaza?!
- Tokom proteklih sedam godina, razne vlasti u Beogradu gasile su jednu po jednu srpsku instituciju, čime je smanjivano prisustvo države Srbije na prostorima južne srpske pokrajine - navodi Dragutin Perić, iz Preoca kod Gračanice.
U njegovom mestu je prošle godine posle Briselskog sporazuma pokrenut talas iseljavanja i prodaje srpske imovine u bescenje.
Ugašena su odeljenja Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, predate su katastarske knjige i knjige rođenih, venčanih i umrlih. Priznate su diplome fakulteta tzv. "države Kosovo".
- Priznata su čak i personalna dokumeta samoproglašenog Kosova na administativnim prelazima, a Srbija, naša matična država, sama je iscrtala temlje i dozvolila zidanje graničnih prelaza - kaže Perić.
Sporazum o pravosuđu - zaokruživanje nezavisnosti
Uoči sedme godišnjice nezavisnosti, Beograd je stavio potpis na Sporazum o pravosuđu, koji su predhodno potpisali Federika Mogerini u ime EU i Isa Mustafa, premijer samoproglašenog Kosova.
Tim sporazumom je, ocenjuje Slavko Stevanović, predsednik (od Srbije nepriznate) Skupštine Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija, zaokružena kosovska nezavisnost.
- Uz znanje i saglasje Srba i Beograda, Kosovo ima Ustav, Skupštinu, Vladu i sada i pravosuđe. Uskoro će dobiti i vojsku, a sve su to stubovi državnosti - ocenjuje Stevanović.
I dok Srbi kao narod nestaju na Kosovu, što je posledica pogroma i pritisaka albanske zajednice i politike, kao i ćutanja Zapada i popuštanja srpske politike, albanski migranti odjenom postaju svetska vest i još jednom "ugrožen narod".
Ugroženi Albanci i zaboravljeni Srbi
Samoproglašeno Kosovo je danas ono što je bilo i kada je izglasalo nezavisnost - korumpirano i do srži kriminalizovano društvo, prepuno nacionalnog esktremizma i otvoreno rasistički nastrojeno prema pravoslavnim Srbima.
Ipak, ekonomska propast i kriminal tek sada su počeli da zabrinjavaju Albance i njihove prijatelje u međunarodnoj zajednici, za razliku od marginalozovanih Srba koje više ni Albanci, ni zapadni mediji, a sve više ni srpski zvaničnici, uošte ne primećuju.
Najopimističnija grupacija u Evropi - kosovski Albanci (kako su to pisali mediji nekada) postali su deprimirani, pa svaki drugi Albanac sanja o odlasku iz samoproglašene države.
I tako, dok Albanci najavljuju odlazak, albanske vlasti, Zapad i srpske vlasti u Beogradu - teraju Srbe da se sve više okreću Prištini i da postanu lojalni građani samoproglašene države, koja, po mišljenju samih Albanaca, propada?!
Albanci sa Kosmeta sanjaju Zapad, a Srbi sopstvenu državu Srbiju, iz koje su isterani bombama, pritiscima i ucenama. Prvi su vest dana u svetu, a drugi ni u Srbiji.