Četvrtak 19. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
11
Utorak 08.04.2014.
08:02
D. Đorđević - Vesti A

Ekonomske migracije (2): Bolje fizikalac u Beču nego inženjer u Srbiji

Na jugu Srbije radi svega 18 odsto radno sposobnog stanovništva, po podacima Ministarstva regionalnog razvoja. Oni koji rade zarađuju za trećinu manje nego u drugim delovima Srbije. U ovu godinu u Pčinjskom okrugu bez posla je ušlo više od 31.000 ljudi, a samo u Vranju na evidenciji nezaposlenih je blizu 9.000 radno sposobnih ljudi. Skoro svaki drugi nezaposleni posao čeka više od 10 godina. Sa fakultetskom diplomom nezaposlenih u Pčinjskom regionu ima skoro 1.500, dok su na birou traženi samo inženjeri mašinstva i bankari, a sve ostalo su pomoćni tekstilni i obućarski radnici.

Katarina Cvetković u Beču 

Upućeni tvrde da osim partijskog zapošljavanja drugog nema. U takvoj atmosferi mladima je jedini san da odu iz Srbije u bilo koju zemlju Zapadne Evrope ili u Ameriku i ne vrate se više. Spremni su bilo šta da rade, jer u Vranju se može naći samo honorarni posao za mesečnu platu od 150 do 180 evra.


Sestra i brat Katarina i Lazar Cvetković rešili su zasad problem zaposlenja van Srbije. Povremeno rade u Beču u Austriji i vraćaju se zbog turističke vize posle 90 dana. Oni čekaju priliku da se snađu i ne vrate se više nikad.


Dvadesettrogodišnja Katarina Cvetković otišla je u Beč sa bratom Lazarom kod majke Ratke koja je tamo živela i radila, dok je otac ostao u planinskom selu Vlase. U Vranju je završila Visoku školu primenjenih strukovnih studija i inženjer je primenjene informatike. U međuvremenu se majka razbolela, pa u Beču nije mogla da radi.

Lazar Cvetković u Austriji

- Brat i ja smo krenuli put Beča da nađemo bilo kakav posao i da se nađemo majci pri ruci. Naravno, ako se ukaže prilika, vraćanja u Vranje nema. U Beču smo odmah našli posao, nije bilo velikog izbora, ali prvi put smo došli do svog zarađenog novca - priča Katarina.


Stanuju kod majke i njoj pomažu dok ne ozdravi i krene da radi.


- Kad se moja tri meseca rada u Beču navrše, kreće Lazar da radi i tako se smenjujemo. Uvek je tamo po jedan. Prvi put smo otišli prošlog leta. Posao sam našla odmah. Čuvala sam decu jednom turskom bračnom paru. Radi se o divnim ljudima koji su se rodili u Beču, bila sam kao njihov član porodice. Mesečno sam zarađivala 500 evra i bila zadovoljna. Posle sam našla plaćeniji posao. Opsluživala sam jednu stariju osobu, kupovala joj sve šta joj treba od hrane, nabavljala lekove i slično. Za to sam dobijala 500 evra na 15 dana. Gazdarica je bila zadovoljna, tamo se ceni sve, pre svega poštenje, urednost, disciplina - kaže Katarina.


Zaradila je za odeću, a imaće i za more. Čeka da ponovo dobije vizu i krene put Beča. Njen brat Lazar u Beč je otišao sa 18 godina. Završio je gimnaziju, para za studiranje nije bilo, pa je završio u Beču kao fizički radnik.


- Moramo da plaćamo stan, majka trenutno ne radi, mora da se pokriju i ostali troškovi. Tražio sam posao koji se najbolje plaća, a to su radnici za selidbe. Za početak, potrebna je snaga i poštenje da bi vas gazda zadržao. Idemo po raznim gradovima, pa i u Nemačku i Švajcarsku. Posao zahteva napor, ali nema izbora.

Ekonomske migracije

1. Godišnje pobegne jedan srpski grad

Uzmem dobar kaiš, opašem se čvrsto i dižem šta kod da je i koliko god da je teško. Moja snalažljivost i sposobnost za montiranje unapredilo me je u vođu grupe. Ima nas iz svih zemalja. Plata je 1.500 evra mesečno, a dobijamo i bakšiš koji je tamo legalan, tako da u proseku mesečno zaradim oko 1.800 evra. Pomažem sve, majku, sestre, oca kod kuće u Srbiji. Radim skoro bez prekida, ali nađe se vremena i da prošetam. Sviđa mi se u Austriji jer imam budućnost i mogućnost da kad-tad normalno živim. Neću se vraćati u Vranje, to sam odlučio, osim kao turista - kaže Lazar.


Mislio je, u početku, da zaradi dovoljno novca i upiše u Beogradu Fakultet organizacionih nauka.


- To mi je bio početni cilj, ali brzo sam shvatio da mi treba mnogo novca, a da nemam izgleda da ću naći posao u Srbiji. Zato sam promenio planove, počeo sam od fizičkog radnika, ali ću neki fakultet informatike u Austriji kad-tad završiti. Učim nemački i dobro mi ide. Engleskim se dobro služim - završava priču Lazar.
 

Grčki kafići

Dolazi leto, a mnogi mladi Vranjanci spremaju se put Grčke da nešto rade. Rade po kafanama, kafićima, po dve smene. Rade najviše noću jer se tada više plaća. Mnogi su otišli u Ameriku gde rade na bazenima. Većina njih se ne vraća, ostaju da rade na crno. Ko ima dozvolu i ume da vozi šlepere taj kreće put Čikaga gde nalazi posla. Voze širom Amerike, spavaju na pumpama, štede svaki dolar i ne misle da se vraćaju.

Sutra - Ekonomske migracije (3): Nećemo da budemo gladni i žedni

POVEZANE VESTI

Utorak 08.04.2014. 11:05
Ja bi vise voleo da sam uspesan seljak u Srbiji nego predsednik vlade u austriji....
Utorak 08.04.2014. 11:45
Srbija bi izgleda procvetala kada bi ove jajare koje misle da je bozija kazna biti rodjen u njoj mogle da izadju iz nje a svi mi koji smatramo bozijom kaznom to sto nismo rodjeni u njoj mogli da se vratimo u nju...
Utorak 08.04.2014. 10:23
Ja sam ovde živeo 3 godine kod njihove Policije neregistrovan. Onda sam dobio status “izbegavaoca vojne obaveze”: sa tim statusom sam živeo 6 godina bez radne dozvole. Kad sam 1999. dobio radnu dozvolu rekao sam da neċu da radim na gradjevini, neċu da radim u smenama, neċu s cementom, s gipsom, staklenom vunom, u duvanskom dimu, sa bojama, u velikoj buci, … i pustili su me da se snalazim kako znam. 2002. sam registrovan kao književnik i muzičar. Moje muziciranje se svodilo na ulično sviranje. Sve u svemu bio sam ovde 25 godina prosjak – i bio sam miran, sreċan, poštovan, neometan u radu, … Sad sam penzioner, u suštini, ove države. Za 14 god. i 8 mes. rad. staža u Srbiji bude – koliko novaca?
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2024 © - vesti online