Srbija i Krim: Beograd kupuje vreme
Treba li Srbija da se odredi prema događajima na Krimu koji se odvijaju tako velikom brzinom da će, sudeći prema jučerašnjoj najavi šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, crnomorsko poluostrvo s većinskim ruskim stanovništvom već sledeće nedelje postati i formalno sastavni deo Rusije?
Zvanična politika Srbije prema najvećoj bezbednosnoj krizi u poshladnoratovskoj Evropi jeste - ćutanje. Vlasti u Beogradu su zauzele stav, kako to primećuju francuski mediji, da nemaju stav.
- Mislim da je ta odvratna situacija najracionalnija koliko god to odsustvo stava može delovati neprincipijelno i kukavički.
Sa stanovišta naših interesa to neodređivanje prema dešavanjima na Krimu je, nažalost, najbolja moguća opcija. U svakom slučaju, ne bih bio u poziciji naših vlasti - komentariše Zoran Ćirjaković, predavač na beogradskom Fakultetu za medije i komunikacije.
Belorusiji sankcije po diktatuO tome da će Srbija morati da upodobljava svoju spoljnu politiku sa politikom EU nedavno je govorila i Tanja Miščević, glavni pregovarač Srbije sa EU. I pre nego što joj je potvrđen status kandidata za članstvo u EU juna 2012. Srbija se pridružila Briselu u izricanju sankcija Belorusiji, Siriji i Iranu. Belorusija je evropska zemlja koja nije priznala Kosovo i tim je ovaj poslušnički stav Beograda bio za deo domaće javnosti neprijatno iznenađenje. |
Šest evropskih zemalja koje nisu članice EU, među kojima su i Crna Gora i Albanija, već su krenule stopama politike sankcionisanja koje je utro Brisel. Iako je u prvi mah agencija prenela da su sledeći EU pomenute zemlje zavele sankcije Rusiji, odnosno pojedinim njenim funkcionerima, ubrzo je usledila ispravka da se radi o sankcijama prema svrgnutom ukrajinskom predsedniku Janukoviču i pojedinim pripadnicima njegovog režima. Dakle, Crnogorci su za sada ostali verni vekovnoj naklonosti Rusima i filozofiji "nas i Rusa 200 miliona".
Srbija se nije pridružila ni ovoj grupi zemalja koje slede spoljnopolitički kurs EU kada se radi o pripajanju Krima Rusiji, a koje Zapad ocenjuje kao agresiju na teritoriju nezavisne i suverene države Ukrajine.
Pitanje je koliko će politiku nepriznavanja jednostrane secesije Kosova, u čemu uživa podršku Rusije kao stalne članice SB UN, Beograd moći paralelno da sprovodi sa politikom bezrezervnog puta ka članstvu u EU?
- U ovom trenutku Srbija je bezbedna s obzirom na to da još uvek nema vladu u punom kapacitetu jer se očekuje izbor nove vlade posle izbora. U tom kontekstu se ne očekuje izjašnjavanje Beograda. U zavisnosti od daljeg zaoštravanja odnosa EU i SAD s jedne i Rusije s druge strane, zavisiće i mogući pritisak na Srbiju da se javno izjasni o krizi u Ukrajini - komentariše za "Vesti" predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.
Pritisak na MrkićaBiH nije odgovorila na zahtev EU da se pridruži uvođenju sankcija, jer o tome nije postignuta saglasnost u tročlanom Predsedništvu te zemlje. Da je Briselu važno da što više ima zemalja koje slede politiku osude Rusije vidi se i po tome što su ovdašnji ambasadori dobili zadatak da u tome ubeđuju domaće vlasti. Tako je u sredu šef delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport srpskom šefu diplomatije Ivanu Mrkiću preneo poruku visoke predstavnice Ketrin Ešton. Mrkić je istog dana o Ukrajini razgovarao i sa ambasadorom Rusije u Srbiji Aleksandrom Čepurinom. |
U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije juče su najavili da će se nova Vlada Srbije izjasniti o situaciji u Ukrajini i na Krimu i da "tehnička vlada ne komentariše aktuelna politička dešavanja u svetu".
Ovim "tehničkim razlogom" Srbija je dobila ne vremenu, ali pre ili kasnije balansiranje između sopstvenog interesa, zacrtanog evropskog puta i prijateljskog odnosa sa Rusijom postaće pravo spoljnopolitičko umeće, na granici neizvodljivog.
Za Zorana Ćirjakovića pritisak kome će biti izložena Srbija jeste da što pre prizna Kosovo.
- To bi rešilo veliki problem Zapadu, jer bi to praktično ukinulo presedan, na koji se sada poziva Rusija, a da li će to naše vlasti učiniti, to je u domenu spekulacija i nije u skorašnje vreme - dodaje Ćirjaković.