Službe bezbednosti pune diletanata
Mnoge je zaprepastila izjava predsednika Srbije Tomislava Nikolića da od bezbednosnih službi zemlje dobija skoro nebitne informacije poput "analize situacije u Grčkoj, ko se te noći napio ili koja je jedinica Vojske na vežbi, a koja ne".
Nekadašnji načelnik Vojno bezbednosne agencije, general Momir Stojanović, koji se u javnosti pominje i kao jedan od kandidata za ministra odbrane ili prvog čoveka BIA, u razgovoru za "Vesti" kaže da ti izveštaji zapravo najbolje govore u kakvom su trenutno stanju srpske službe bezbednosti i koliko je važno što pre započeti korenite reforme u njima.
- U našim službama, od BIA, preko VBA i VOA, potrebne su hitne i korenite reforme, kako kadrovske tako i organizacione. Poslednjih godina tu je zaposleno dosta nesposobnih ljudi koji nisu u stanju da obavljaju dužnosti na koje su postavljeni.
Vojska pred kolapsomDa li Vam je već nuđeno neko ministarsko mesto? |
Šta biste vi uradili?
- Napravio bih korenite rezove kako bi ove službe napokon obavljale funkciju zaštite državnih i nacionalnih interesa, što im i jeste osnovna svrha postojanja.
Kako je moguće da predsednik Srbije od tih službi dobija gotovo neozbiljne podatke?
- Pretpostavljam da u tome ima i uzdržanosti zaposlenih u tim službama koji su u stanju iščekivanja zbog promene na vrhu države. Ali, uveren sam da je većinom to posledica diletantizma.
Od koga predsednik Republike uopšte dobija dnevne izveštaje?
- Prema Zakonu, predsednik i premijer države dobijaju izveštaje od svih Službi, znači od BIA, VBA i VOA. Međutim, problem je što je većina tih podataka previše "sirova", odnosno dostavlja se bez potrebne analitičke obrade koja je neophodna kako bi predsednik jedne zemlje imao kompletnu sliku o nekom događaju.
Koji su to podaci koje bi predsednik države trebalo da dobija?
- Bez sumnje, to bi morale biti informacije od državnog i nacionalnog značaja, uz kompletne analize i procene postojećih i potencijalnih bezbednosnih izazova.
Konkretno, šta bi Nikolić trebalo da čita?
- Pre svega mora da dobija dnevne izveštaje o situaciji na prostoru Kosova i Metohije. Drugo, to bi morali biti analitički izveštaji o bezbednosnoj situaciji u Raškoj u svetlu sve otvorenijih zahteva za autonomiju, a zatim i o situaciji u Vojvodini.
Izveštaji o svim izazovimaPredsednik Republike mora da dobija informacije ne samo o bezbednosnoj situaciji u zemljama u okruženju ili bivšim jugoslovenskim republikama, već i o globalnim bezbednosnim izazovima. Ti izveštaji moraju biti koncizni i analitički obrađeni sa procenom mogućnosti "prelivanja" na teritoriju Srbije, smatra Stojanović. |