Ko je sarađivao sa zaštitnikom građana, a ko ne?
Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je da je odbijanjem VBA i Ministarstva odbrane da u slučaju incidenta tokom Parade ponosa dostave podatke kojima raspolažu narušeno međunarodno priznato načelo demokratske civilne kontrole službi bezbednosti i prekršen niz zakona.
U redovnom godišnjem izveštaju ombudsman je za saradnju u protekloj godini sa Bezbednosno informativnom agencijom rekao da je ona bila na nivou najboljih evropskih i svetskih praksi.
Govoreći o incidentu tokom Parade u izveštaju se, u delu u kojem obrađuje demokratsku civilnu kontrolu i rad službi bezbednosti, kaže da je to prvi slučaj u dosadašnjoj praksi omudsmana da organ vlasti ne osporava njegovu kontrolnu nadležnost, ali odbija da dostavi podatke koje poseduje i sarađuje sa tim organom.
- Odbijanjem VBA i MO da dostave tražene podatke i sarađuju u postupku kontrole narušeno je međunarodno priznato načelo demokratske civilne kontrole službi bezbednosti i prekršeni su zakoni o Zaštitniku građana, o VS, o osnovama uređenja službi bezbednosti, o VOA i VBA i o zaštiti uzbunjivača - navodi se u izveštaju.
BIA sarađivala
U godišnjem izveštaju navodi se i da je BIA u potpunosti sarađivala sa Zaštitnikom građana u postupcima kontrole i prevencije, na nivou najboljih evropskih i svetskih praksi.
Pročitajte još:
* Vlast se uplašila smene Jankovića
* Suđenje žandarmima koji su tukli Vučića
* Da li je "vojska na nišanu" ili...
* Svilen gajtan za Sašu Jankovića?
* Bezbednjaci još pod kontrolom premijera
* Zbog Vučićeve bezbednosti Janković bez dokumenata
* Gašiću, šefe, neko je zeznuo... Izgleda da si ti. Hoće li sad da te hapse?
Detaljnom kontrolom načina na koji BIA sprovodi meru "tajnog pretresa" utvrđeno je da ta agencija poštuje ustavne garancije ljudskih prava.
BIA je, kako se dodaje, ombudsmana obavestila da će otkloniti propuste koji su tokom kontrole utvrđeni u pojedinačnim slučajevima.
U radu policije, kako se navodi u izveštaju, bilo je pojedinačnih slučajeva prekoračenja ovlašćenja i zlostavljanja građana. Takođe, kako se navodi, ne sprovode se uvek blagovremeni i temeljni postupci unutrašnje kontrole i provere svih argumentovanih navoda o nepravilnostima o radu policijskih službenika.
Politizacija u radu
Zaštitnik građana podseća da je na dužnosti predsedavajućeg Biroa za koordinaciju službi bezbednosti tokom 2014. ostao premijer Aleksandar Vučić, državni funkcioner koji je istovremeno predsednik najveće i vladajuće stranke u državi.
- I u prethodnim izveštajima ukazivano je na povećanu opasnost od uvek prisutne politizacije u radu službi bezbednosti koja zbog toga preti - navodi ombudsman.
On se založio i za otvaranje dosijea tajnih službi iz totalitarnog perioda koje je, kako se navodi, nužno kako radi zadovoljenja pravde za one koji su bili na meti aktivnosti službi zbog svog demokratskog opredeljenja, tako i radi objektivnog, stručnog izučavanja načina na koji tajne službe bivaju zloupotrebljene u političke ciljeve.
Ombudsman navodi da postoji potreba da se civilna kontrola nad vojskom i službama bezbednosti "snažnije dopuni kvalitetom demokratska", odnosno usaglasi sa demokratskim standardima koji su oličeni u zahtevima za političkom, ideološkom i interesnom neutralnošću službi, te operativnom samostalnošću pripadnika službi.
Dodaje se da neke od 14 sistemskih mera, koje su, radi unapređenja poštovanja prava građana u radu sektora bezbednosti, zajedno preporučili Zaštitnik građana i Poverenik, nisu u potpunosti prihvaćene ili sprovedene.