Gotovini 24 godine robije za "Oluju"
Hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač osuđeni su danas na 24, odnosno 18 godina zatvora zbog optužbe za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine tokom i posle operacije "Oluja, u leto i jesen 1995. godine. General Ivan Čermak je oslobođen svih optužbi.
Tribunal u Hagu je u presudi generalu Anti Gotovini utvrdio da su hrvatske snage u leto 1995, tokom operacije "Oluja", prognale srpsko stanovništvo Kninske krajine tako što su civile ubijale, mučile, pljačkale i uništavale njihovu, kao i da su neselektivno granatirale čitave gradove.
Pročitajte još o presudi za zločine u Oluji:
|
Gotovina se nalazi u pritvoru Haškog tribunala od decembra 2005. godine.
Gotovina i Markač su osuđeni za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem trajnog uklanjanja srpske populacije iz Republike Srpske Krajine. Zločini su počinjeni u Republici Srpskoj Krajini tokom operacije "Oluja" i sve do 15. novembra 1995. bili deo udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bio etnički očistiti to područje od Srba.
Taj unaum su sproveli zajedno s tadašnjim hrvatskim predsednikom Franjom Tuđmanom, ministrom obrane Gojkom Šuškom, načelnicima Glavnog štaba Hrvatske vojske Jankom Bobetkom i Zvonimirom Červenkom, utvrdilo je veće Haškog tribunala.
Hrvatski generali su optuženi još za ubistvo, okrutno tretiranje, progon i deportacija, kako je navedeno u optužnici. Sudsko veće je utvrdilo da se radi o širokom i sistemskom napadu na srpsko stanovništvo u Krajini.
U završnim rečima tužilac Alan Tieger za zapovednika akcije "Oluja" Gotovinu zatražio kaznu od 27 godina zatvora, zapovednika specijalne policije Markača 23, a vojnog zapovednika Knina nakon što je ovaj grad oslobođen Čermaka 17 godina zatvora.
Gotovina i Markač su osuđeni za progon; prisilno premeštanje i deportaciju; pljačkanje javne i privatne imovine; bezobzirno razaranje naselja; ubistva i nehumana dela i okrutno postupanje prema srpskim civilima u Kninskoj krajini tokom i posle "Oluje", od 4. avgusta do kraja septembra 1995.
Sudsko veće je utvrdilo da je udruženom zločinačkom poduhvatu učestvovali tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, ministar odbrane Gojko Šušak, kao i visoki oficiri Janko Bobetko i Zvonimir Červenko.
Iskaze je dalo 140 svedoka, i još 38 svedoka dalo pisane izjave. Vojni dokumenti, izveštaji međunarodnih organizacija i sudskih veštaka predstavljeni na suđenju.
Čermak i Markač su se Tribunalu dobrovoljno predali 11. marta 2004. godine. Gotovina je uhapšen u Španiji 7. decembra 2005. godine, a u pritvorsku jedinicu je prebačen tri dana kasnije.
Krivi po svim tačkama optužnice
U završnoj reči, krajem avgusta prošle godine, tužioci su zatražili da Gotovina (53), Čermak (59) i Markač (53) budu proglašeni krivim po svim tačkama optužnice.
Gotovina, Čermak i Markač optuženi su za progon; prisilno premeštanje i deportaciju; pljačkanje javne i privatne imovine; bezobzirno razaranje naselja; ubistva i nehumana dela i okrutno postupanje prema srpskim civilima u Kninskoj krajini tokom i posle Oluje, od 4. avgusta do kraja septembra 1995. godine.
Optužba je predložila da Gotovini bude izrečena kazna od 27 godina zatvora, a da trećeoptuženi Markač bude kažnjen zatvorom dugim 23 godine. Za drugooptuženog Čermaka, tužioci su predložili zatvorsku kaznu od 17 godina.
Generala Gotovinu, Haški tribunal je za zločine u Oluji optužio 2001. godine, a on je bio u bekstvu do decembra 2005. kada je uhapšen u Španiji. Od tada je u pritvoru haškog Tribunala.
Optužnica protiv Čermaka i Markača podignuta je 2004. i oni su se dobrovoljno predali Tribunalu, a zatim su bili pušteni na privremenu slobodu do početka suđenja. General Čermak je nekoliko puta puštan na privremenu slobodu i tokom procesa.
Sva trojica su u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavili da nisu krivi za zločine za koje su optuženi.