Rusija i Saudijska Arabija pred istorijskim sporazumom?
"U arapskom svetu se uveliko spekuliše o datumu kada će ruski predsednik Vladimir Putin posetiti Saudijsku Arabiju. To putovanje trebalo bi da bude odgovor na istorijsku posetu kralja Salmana Moskvi, prvog saudijskog monarha koji je u oktobru prošle godine boravio u Rusiji", piše Olivera Ikodinović za Sputnjik.
Kralj Salman je tada pozvao Putina da poseti Saudijsku Arabiju, a Kremlj je nedavno potvrdio da se poseta dogovora, ali da tačan datum još nije utvrđen.
Ističući značaj tog susreta, eksperti ocenjuju da su se odnosi dve zemlje značajno poboljšali u poslednje dve godine. Rusija i Saudijska Arabija su i dalje suprotstavljene oko sirijskog sukoba, ali su složne oko nafte.
Eksperti navode da Rusija i Saudijska Arabija zajedno utvrđuju svetske cene nafte, a da njihova saradnja utiče na stabilnost globalnog tržišta nafte. Istovremeno, oni napominju da odnosi dveju zemalja dosežu mnogo dalje od naftne sfere.
Susret Putina i Salmana je u ovom trenutku veoma važan iz više razloga. Pre svega, da bi se rešili globalni problemi na Bliskom istoku, posebno u Siriji i Jemenu, potrebno je međusobno razumevanje Rusije i Saudijske Arabije. Rusiji je potrebno da Saudijska Arabija promeni svoj stav o Siriji, s obzirom da je ta zemlja važan regionalni igrač u sirijskom pitanju, a trebalo bi razgovarati i o pitanju budućnosti Sirije.
Pročitajte još:
* Putin u Iranu i sa Erdoganom: Stvara li se antiamerička koalicija?
* Da li će Putin "izdati" Iran?
* Novi potresi na Bliskom istoku: Rusija drži ključ i za Jemen
Analitičari smatraju da će glavna tema sastanka biti cena nafte, s obzirom da su stabilne cene crnog zlata u interesu obe zemlje.
Rusija i Saudijska Arabija ranije su najavile sklapanje dugoročnog sporazuma, prvog takvog u istoriji između te dve države. To podrazumeva stvaranje dugoročne strukture za saradnju, što će, kako se očekuje, obezbediti predvidivost i stabilnost na naftnom tržištu. To je, kako se ističe, u interesu svih učesnika na tržištu, kako proizvođača tako i potrošača.
Time će biti proširen kratkoročni savez koji je započeo u januaru 2017, nakon pada cena sirove nafte. Kako je ranije rekao saudijski princ Muhamed bin Salman, Moskva i Rijad rade na tome da jednogodišnje ugovore pretvore u sporazum od 10-20 godina. Zasad postoji okvirni sporazum, ali detalji se razrađuju.
- Ono što je najvažnije za Rusiju i Saudijsku Arabiju, kao i za budžete naših zemalja, jeste proširenje i jačanje saradnje po pitanju zajedničkog određivanja gornje granice cene nafte. Pregovori o tome se vode od početka osamdesetih godina i, po pravilu, oni nisu davali nikakve praktične rezultate - kaže Andrej Baklanov, bivši ambasador Rusije u Saudijskoj Arabiji.
On podseća da između Rusije i Saudijske Arabije postoji i vojna saradnja i takvi vojni dogovori kao što je kupovina sistema S-400, a razvija se saradnja i u kosmičkoj sferi.
Baklanov navodi da Rusija do sada još nije uspela da na velika vrata uđe na tržište oružja Saudijske Arabije, ali veruje da će diversifikacija u toj sferi omogućiti Rusiji da zauzme deo tog tržišta, kao što je to svojevremeno učinjeno u Egiptu i nekim drugim arapskim zemljama, koje poslednjih decenija oružje kupuju od SAD.