Najopasniji čovek na Bliskom istoku želi prijateljstvo sa Putinom
Kralj Saudijske Arabije Salman proglasio je prošlog meseca svog 31-godišnjeg sina Muhameda bin Salmana za novog prestolonaslednika. Mladi princ, doskoro ministar odbrane, zauzeo je mesto rođaka Muhameda bin Najefa, koji je smenjen i sa dužnosti pomoćnika premijera i ministra unutrašnjih poslova.
Slaganje oko Egipta, ali Iran i Sirija...
Smatra se da je ova "kadrovska" odluka znak promena ne samo u samom kraljevstvu, već i na Bliskom istoku. Analitičari ocenjuju da bi ovo moglo da označi i promene u spoljnoj politici Saudijske Arabije.
Što se tiče odnosa sa Rusijom, eksperti ne očekuju drastične preokrete. Odnosi dveju zemalja su kompleksni. S jedne strane, ostaju ozbiljne razlike u statvovima po pitanju Sirije i Irana, a s druge imaju istu ili sličnu poziciju po pitanju Egipta.
Obe zemlje su pozdravile smenu vlasti u Egiptu 2013. godine i nastavile da podržavaju predsednika Abdela Fataha el Sisija. Pretpostavlja se i da su Egipćani kupili i rusko oružje zahvaljujući finansijskoj pomoći Saudijaca.
Osim toga, Moskvu bi u "skorije vreme" mogao da poseti 81-godišnji kralj Saudijske Arabije Salman, što neki tumače kao "dobar znak", a po drugima je to i pokazatelj nivoa bileteralnih odnosa.
Međutim, nedavno je jedna navodna izjava njegovog naslednika uzdrmala javnost - nemački mediji su preneli da je saudijski prestolonaslednik izjavio da je "Rusija pretnja za Saudijsku Arabiju", a da "vojska kraljevstva može za tri dana da uništi ruske snage u Siriji". Kancelarija princa je to od kategorično porekla.
Pristup princa Muhameda bin Salmana sada se čini pragmatičnim kada je reč o saradnji sa Rusijom, u oblastima gde je to moguće. Princ je nedavno bio u poseti Moskvi i pohvalio je odnose sa Rusijom, ocenjujući da oni "prolaze kroz jedan od najboljih perioda". Međutim, politika i dalje ostaje kamen spoticanja.
Dobri odnosi sa Putinom, ali Asad ostaje problem
Ruski ekspert Grigorij Kosač ocenjuje da je novi saudijski prestolonaslednik izgradio dobre lične odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
- Oni su se dvaput sreli - u Peterburgu i Sočiju, gde su posle ruske operacije u Siriji mnogo govorili o ekonomiji i postigli određeno razumevanje. Ali bez obzira na to, princ će se držati kursa koji smatra ispravnijim. Za Saudijsku Arabiju Iran je leglo terorizma na Bliskom istoku, a Asad treba da ode sa vlasti. Dakle, usponi i padovi u rusko-saudijskim odnosima će se nastaviti, i to će biti smetnja razvoju ekonomske saradnje - ističe Kosač.
Zapadni mediji mladog princa opisuju kao "najopasnijeg čoveka na Bliskom istoku". Kritičari ga optužuju da je nagomilao silno bogatstvo, ali kažu da "nije novac ono što ga pokreće, već moć".
Govori se da upravo on drži u rukama sve poluge vlasti. Protivnici ga opisuju i kao ambicioznog, impulsivnog, nepredvidivog i oportunistu. Nemačka obaveštajna služba ga je svojevremeno opisala kao "političkog kockara", koji destabilizuje arapski svet.