Mađarska: O kakvom sporazumu Merkelova govori?
Portparol mađarske vlade saopštio je danas da njegova zemlja nije ušla ni u kakav sporazum o prijemu tražilaca azila iz Nemačke.
Prethodno je Rojters javio da je imao uvid u dokument koji je nemačka kancelarka Angela Merkel prosledila liderima svojih koalicionih partnera, a u kojem se navodi da je 14 zemalja EU saopštilo da je spremno da potpiše sporazume sa Nemačkom o prijemu tražilaca azila koji su prethodno bili registrovani drugde.
Među tim zemljama su, napomenula je britanska agencija, i neke koje su najglasnije u protivljenju migracionoj politici otvorenih vrata nemačke kancelarke, uključujući Mađarsku.
- Nikakav takav sporazum nismo postigli. Nemoguće je da migrant uđe u Mađarsku, a da prethodno nije već ušao u neku drugu članicu EU - rekao je portparol mađarske vlade Zoltan Kovač, dodavši da je 2015. Nemačka pokušala da Mađarsku učini prvom zemljom u koju migranti ulaze, ali da je Budimpešta već tada to odbila, prenosi Rojters.
Pročitajte još:
* Merkel: 14 zemalja EU spremno da primi nazad tražioce azila
* Kakva će biti budućnost Nemačke: Hepiend ili kraj Merkelove?
Prema dokumentu - koji britanska agencija vidi kao napor da se umire bavarski saveznici Angele Merkel - bilateralni sporazumi će proces deportovanja izbeglica, koje su ranije registrovane u nekoj drugoj zemlji članici EU, učiniti daleko efikasnijim.
"Do sada je vraćanje migranata iz Nemačke, prema Dablinskim propisima, bilo uspešno u svega 15 odsto slučajeva. Potpisaćemo administrativne sporazume sa državama članicama... kako bismo ubrzali proces vraćanja i uklonili prepreke", stoji u dokumentu.
Među zemljama koje su su izrazile spremnost za potpisivanje takvih sporazuma su Mađarska, Poljska i Češka Republika - zemlje koje su se protivile bilo kakvoj šemi raspodele tražilaca azila po kontinentu.
Među drugim zemljama koje su navedene u dokumentu su Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Litvanija, Letonija, Luksemburg, Holandija, Portugal i Švedska.
Austrija, čiji novi kancelar Sebastijan Kurc ima čvrst stav u pogledu imigracije i vlada u koaliciji sa krajnjom desnicom, nije prisutna na listi 14 zemalja, napominje Rojters.
Inače, prema Dablinskoj konvenciji EU, tražioci azila moraju da podnesu zahtev u prvoj zemlji EU u koju kroče.
Lideri EU su se, na upravo održanom samitu, dogovorili da izbeglice raspodele između sebe na dobrovoljnoj osnovi i osnuju "kontrolisane centre" unutar EU za obradu zahteva za azil.