2018. godina - godina šanse za balkanske zemlje
Za zemlje Zapadnog Balkana 2018. godina je godina šanse, ocenjuje portal "Juropijen Vestern Balkans" (EWB) u tekstu pod nazivom "Godina šanse za Balkan: Pet ključnih događaja u 2018. godini".
Strategija proširenja Evropske komisije, Samit EU i zemalja zapadnog Balkana, bugarsko i austrijsko predsedavanje EU, samit Berlinskog procesa u Londonu i rešenje spora u vezi imena između Makedonije i Grčke, ključni su događaji koje, prema oceni portala, treba očekivati u 2018. godini.
Godina koja je na izmaku donela je neke i te kako potrebne dobre vesti za zemlje Zapadnog Balkana.
Evroskeptici su izgubili na izborima u Austriji, Holandiji i Francuskoj i nisu uspeli da ostvare značajan uticaj u Nemačkoj dok je, na Zapadnom Balkanu, promena vlasti u Makedoniji donela novu dinamiku posle decenije demokratskog nazadovanja i stagnacije na evroatlantskom putu.
Sama EU prepoznala je važnost tog trenutka i dala nadu zemljama Zapadnog Balkana kroz promenu naracije, što se moglo čuti u septembru ove godine u govoru predsednika Evropske komisije Žan Klod Junkera da mora da postoji "kredibilna perspektiva proširenja " za Zapadni Balkan.
1. Proširenje EU
Godina koja je pred nama smatra se od velike važnosti za proces proširenja EU na Zapadni Balkan, a ocekivanja su mnogo veća nego pre samo godinu dana, navedeno je u tekstu.
Od najavljene Strategije proširenja EU, preko planiranog samita EU-Zapadni Balkan, prvog u poslednjih 15 godina, do mogućeg rešenja dugogodišnjeg spora oko imena između Makedonije i Grčke - naredna godina obećava značajne promene.
Strategija Evropske komisije za uspešnu integraciju Zapadnog Balkana, koja bi trebalo da bude predstavljena 6. februara 2018. godine, najverovatnije će obuhvatiti sve zemlje regiona.
2. Samit EU
I u EU i u zemljama Zapadnog Balkana vlada osećaj da predstojeće bugarsko predsedavanje Savetom EU pruža mogućnost "zapadnobalkanskoj šestorci" da ide napred u svojim pojedinačnim pristupnim procesima i da ostvari značajan napredak.
Bugarska je već izrazila ambiciju da intenzivira EU integracije "zapadnobalkanske šestorke", što će biti jedan od njenih prioriteta u predstojećem predsedavanju.
3. Saradnja Bugarske i Austrije
Sofija će biti u maju naredne godine domaćin samita EU i zapadnobalkanskih zemalja, što analitičari ocenjuju kao pozitivan znak da Bugarska želi da ima aktivnu ulogu u promociji pristupanja Uniji svojih suseda.
Austrija treba da preuzme predsedavanje savetom EU 1. jula naredne godine i bez obzira na preokupaciju debatom o Bregzitu i novom budžetu EU, na agendi će biti i Zapadni Balkan, smatraju analitičari.
Prema pisanju portala, Austrija ima tradicionalno veliko interesovanja za Zapadni Balkan i daje podršku integraciji regiona u EU te se očekuje pozitivan uticaj na evropsku perspektivu "zapadnobalkanske šestorke".
4. Samit u Londonu
Samit Berlinskog procesa u Londonu u julu iduće godine je još jedan ključan događaj prema oceni EWB, koji je naveo da Britanija, iako želi da izađe iz EU, ne želi da napusti Evropu i ostatak sveta.
5. Rešenje spora između Grčke i Makedonije
Takođe, spor Grčke i Makedonije oko imena mogao bi da dobije svoj epilog baš u 2018. godini, zaključuje Juropijen Vestern Balkans.