"Balkan nije platforma za bitku Rusije i NATO"
Svaka zemlja ima pravo da bira svoj put, a nametanje izbora između EU, NATO ili Rusije predstavlja u stvari lažno nadmetanje, kažu za Tanjug u sedištu NATO u Briselu.
- Nadam se da Balkan nije paltforma za sučeljavanje NATO i Rusije. Ako neko želi da sarađuje sa NATO,to je u redu, ako želi sa Rusijom i to je u redu. Nama to ne smeta. Moguće je sarađivati i sa NATO i sa Rusijom - rekao je zvaničnik Alijanse za agenciju Tanjug.
Na pitanje Tanjuga kakav je stav NATO po pitanju rusko-srpskog humanitarnog centra i dodeljivanja diplomatskog statusa njegovom osoblju, taj zvaničnik, koji nije želeo da bude imenovan, rekao je da je Srbija suverena, nezavisna zemlja.
Pročitajte još:
* "Srbija ne mora da prizna Kosovo zbog EU"
* "Srbija i Rusija blokiraju Kosovo, Amerika se mora uključiti"
- I to je na Srbiji da odluči sa kime će sarađivati. Srbija je nezavisna zemlja, to nije NATO teritorija. Diplomatski status nije naše pitanje. Ako je to članstvo u EU onda svaki njen korak treba da bude u skladu sa tim ciljem - ističe taj zvaničnik.
On je dodao da je na Srbiji da proceni šta joj je strateški cilj.
Zvaničnik NATO smatra i da mnoge izjave predstavnika Rusije nisu od pomoći i stvaraju tenzije "tamo gde je nema".
- Verujem da Rusija, kao i druge zemlje, ima interes da na Zapadnom Balkanu imamo stabilnost. Niko ne želi ponovo rat na Balkanu - naveo je on.
Naglašava, međutim, da je za NATO u ovom trenutku nemoguća saradnja sa Rusijom, jer ona ne poštuje međunarodne obaveze i norme i nema poverenja.
Zbog toga je, kako kaže, zamrznuta saradnja sa NATO dok politički dijalog postoji.
Na pitanje novinara zašto NATO nema bazu u regionu, on navodi da Alijansa postavlja baze tamo gde se nalaze njihove snage i gde postoji rizik po bezbednost.
- U regionu, u zemljama članicama već postoje baze na nacionalnoj osnovi, na Kosovu imamo svoje snage a u Beogradu, Sarajevu i Skoplju male kancelarije za vezu. U regionu ne vidimo potrebu za tim jer nema pretnji - rekao je taj zvaničnik.
On je situaciju kada je reč o saradnji Srbije i NATO uporedio sa delom Čarlsa Dikensa "Priča o dva grada".
S jedne strane, na praktičnom nivou, sa preko 100 zajedničkih aktivnosti godišnje, ta saradnja je odlična i ona je potpuno u skladu sa odlukom Srbije da bude vojno neutralna.
- Ne radimo ništa što ugrožava nutralnost Srbije. Vlasti u Srbiji su nama rekle da žele da Srbija bude neutralna zemlja sa dobrim odnosima sa NATO, poput Austrije, koja je članica i EU. Niko Srbiju, zbog EU, neće terati da uđe u NATO - kaže on.
Međutim, kaže da u srpskoj javnosti i medijima postoji i drugačiji diskurs, koji potiče iz 99. godine.
- Sve što se tada dešavalo još je jako i mi to shvatamo, ali to ne odražava relanost. A naš cilj je kako da zajednički sa srpskim vlastima, sa predsednikom Vučićem, bolje objasnimo srpskom narodu šta radimo i kakva je naša saradnja. To što se dešavalo ne možemo se zaboraviti ali naše opredeljenje je da gledamo u budućnost - zaključio je taj zvaničnik.