Istina ili fikcija tajne studije Bundesvera (4): Novi odbrambeni pakt
Stratešku analizu nemačkog Bundesvera je pratila vojna vežba, a koja je simulirala bezbednosne pretnje po zemlju nakon kolapsa Evrope kakvu danas poznajemo. Portparol nemačkog Ministarstva odbrane kaže da je istraživanje "donelo gruba predviđanja", te da nigde nije navedena verovatnoća da će se ostvariti bilo koji od navedenih scenarija.
Takođe, on je odbio da komentariše detalje izveštaja i istakao da je poverljiv. Pretpostavke u tom dokumentu u suprotnosti su sa zvaničnim izjavama lidera EU, koji se javno zalažu za veću integraciju evropskih zemalja u Uniju, u čemu prednjači upravo nemačka kancelarka Angela Merkel.
Istina ili fikcija tajne studije Bundesvera:
1. Istok i Zapad na ispitu razuma
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je još pre dve godine govorio o zajedničkim vojnim snagama koje bi "dale dodatnu težinu i sigurnost kompletno bezbednosnoj slici EU".
Predlog je bio da "stalnu postavku EU snaga" čine vojske Francuske, Nemačke, Italije, Španije i Poljske, koje bi bile raspoređene u 18 bataljona, centralna bi bila smeštena u Briselu i bila bi pandan NATO-u.
- Evropskoj uniji je neophodna zajednička vojska kako bi bila shvaćena ozbiljno na međunarodnom nivou - istakao je on.
Ideju su podržali lideri Italije, Francuske, Nemačke, Mađarske, Finske i Češke, ali se usprotivila Velika Britanija. Nakon Bregzita, situacija se očigledno značajno menja. Najmanje 20 zemalja EU potpisaće naredne nedelje u Briselu novi odbrambeni pakt za finansiranje i razvoj zajedničke vojne opreme, u znak jedinstva posle odluke Velike Britanije da napusti blok.
Potpisivanje Sporazuma o stalnoj strukturnoj saradnji (PESCO) promovišu Francuska i Nemačka, a nakon višegodišnjeg smanjenja troškova u Evropi i oslanjanja na SAD kroz NATO, dve države se nadaju da će sporazum ujediniti nacije u čvršćoj odbrambenoj saradnji koja podrazumeva vojnike i oružje.
Osim Francuske i Nemačke, do sada su Italija, Španija i još oko 16 zemalja EU obećale da će se pridružiti paktu, koji bi zvanično mogao da bude stavljen na snagu u decembru. Danska, Portugal, Malta i Irska tek treba da se javno obavežu. Velika Britanija, nakon Bregzita 2016, neće učestvovati u sporazumu.