Otcepljenje znači izlazak iz EU?
Evropska komisija (EK) konačno je prekinula ćutanje o burnim događajima u Španiji kratkim, dvosmislenim saopštenjem u kome se kaže da "prema španskom ustavu glasanje u Kataloniji nije bilo legalno".
Ukoliko bi se otcepila posle referenduma, koji bi bio u skladu sa španskim ustavom, Katalonija bi se automatski našla van Evropske unije, dodaje se u saopštenju.
Komisija je međutim ostala pri stavu da je reč o unutrašnjem pitanju Španije i nije izričito osudila masovno premlaćivanje građana i prekomernu policijsku silu.
Prodijevo načelo
Na osnovu čega EK tvrdi da bi Katalonija posle otcepljenja bila "automatski izbačena" i iz EU i iz zone evra? Odgovor je začuđujuće maglovit: na osnovu načela iz 2004. godine koje je ustanovio tadašnji predsednik EK Romano Prodi.
Reforma sa dva lica
Po nekim analitičarima, iza zavese se krije dugoročna strategija vezana za budućnost EU koja će do 2024. godine morati da se suštinski reformiše. Ili će EU biti federacija država nacija kojoj neće ni biti potrebne evropske institucije čije čelnike niko ne bira na demokratskim izborima, ili će to biti Evropa regija sa zajedničkim administrativnim centrom u Briselu.
Pravnici u EK priznaju da je pravo na samoopredeljenje važna kategorija u međunarodnom pravu, ali insistiraju da do jednostranog otcepljenja koje bi bilo međunarodno priznato dolazi vrlo retko - samo u slučaju gaženja ljudskih prava od strane centralnog režima, represije i upotrebe sile. Nezvanično, u EK smatraju da je upravo to razlika između Kosova i Katalonije, Miloševićev režim je po njima bio "diktatorski", dok je Španija demokratska zemlja.
Hag o Kosovu
S druge strane, pravnici koji se ne slažu sa stavom Evropske komisije o nelegalnosti katalonskog referenduma podsećaju na to da je Međunarodni sud pravde, pravosudno telo UN sa sedištem u Hagu, doneo odluku po pitanju Kosova da "nijedno pravilo u međunarodnom pravu ne zabranjuje otcepljenje".
Kada se sve sabere, stav EU prema katalonskom pitanju u Španiji je veoma maglovit. Ovo tim pre što ni u jednom obavezujućem dokumentu ne piše jasno šta treba uraditi u slučaju otcepljenja regije neke zemlje-članice. "Prodijevo načelo" nije zakon.
Tandem Junker - Berlin
Za Evropu regiona zalaže se sadašnji predsednik EK Žan-Klod Junker. I Nemačka (sa svojih 16 pokrajina) već više od pola veka intenzivno finansira regionalističke pokrete u evropskim državama, uključujući Kosovo i Kataloniju. To potvrđuje i nemušto saopštenje o Španiji i ćutanje Nemačke za razliku od Francuske - koja je podržala Madrid.