Katalonija rađa Evropu regija
Referendum u Kataloniji je unutrašnja stvar Španije. Ova rečenica je sve što institucije EU imaju da kažu o političkoj i bezbednosnoj krizi u koju tone Španija zbog zahteva za otcepljenje Katalonije. U Briselu svi ćute kao zaliveni, a ni Nemačka nije mnogo govorljivija.
Madrid smatra da ćutanje EU i Berlina znači podršku. Zato je španski premijer Rahoj prošle nedelje iz protesta otkazao učešće na evropskom samitu u Talinu i dodao da neće doći ni na buduće samite. Juče su obe strane, i centralne vlasti u Madridu i katalonske vlasti u Barseloni, pozivale EU da preuzme ulogu posrednika.
Jedno je jasno: kriza u Kataloniji izbija u trenutku kada se evropske institucije, Nemačka i Francuska na čelu sa predsednikom Makronom, spremaju da lansiraju projekat federalne Evropske unije. Glavna prepreka tome su države-nacije i njihova politička kultura suvereniteta. Mnogo je lakše federalizovati regije i njima upravljati iz centra u Briselu. Velika Britanija je zato i napustila EU. Zvanični Brisel je zato uvek bio naklonjen tome da otcepljene regije, ako to one hoće, mogu da budu primljene u EU posle odvajanja od matice.
Utrpali i Vojvodinu
Samo su ministri spoljnih i evropskih poslova Francuske, izrazito centralističke države bez pojma "manjina" u ustavu, izričito podržali "celovitost" Španije. Za razliku od vremena kada su podržali nezavisnost Kosova, oni se sada boje domino-efekta. Na listi FUEV nalaze se i francuske regije Savoja, Oksitanija, Alzas i Korzika. Dodajmo da je na toj njihovoj listi i Vojvodina.
Da EU i Nemačkoj ne smeta regionalizacija EU i cepanje država-nacija na regione, svedoče i dokumenti sa mapama koje je ovih dana javnosti ponovo pokazivao francuski profesor i germanista Pjer Ilar.
Ovoga puta Ilar je bio manje ismejan nego kada je to prvi put uradio 2002. godine. On, naime, ukazuje da partija Slobodna evropska alijansa u Evropskom parlamentu podržava samoopredeljenje regija. Zajedno sa strankom Zelenih, ova partija je napravila savez i još devedesetih godina objavila mapu budućeg rasparčavanja Starog kontinenta, pretvorenog u Evropu regija.
Kandidati za otcepljenje
Nije slučajno što EU i Berlin ćute, ali ni to što su bili veoma govorljivi u vreme referenduma o izlasku Velike Britanije, preteći čak da će to biti "kraj jedne civilizacije". Pored belgijske Flandrije, britanske Škotske i španske Katalonije, kandidati za otcepljenje od matičnih država su i italijanske pokrajine Veneto i Sardinija koje sada poručuju: "Svi smo mi Katalonci!"
Dokumenta pokazuju da je partija ALE vezana sa Federalističkom unijom evropskih etničkih zajednica (FUEV) koju finansira Nemačka. Ova organizacija na spisku članova ima sve regije, uključujući Škotsku i Kataloniju.
"EU se sprema da lansira projekat federalizovane Evrope koja bi bila regionalizovana kao Nemačka sa svojih 16 pokrajina", kaže francuski profesor Pjer Ilar.