Različiti aršini za siromašne i bogate: Milijarde od kaznenih kamata
Banke imaju dvostruke aršine - za ulazak u nedozvoljeni minus na jedan način kažnjavaju bogate, a na drugi siromašne klijente - zaključak je studije koju je objavilo francusko udruženje 60 miliona potrošača.
Umesto da pomognu klijentima koji se nađu u teškoćama, banke sve čine da ih gurnu "još dublje u nevolju", kaže studija. Za klijente koji nemaju veliki kapital već sa malim platama jedva sastavljaju kraj s krajem važe kazneni bankarski troškovi deset puta veći nego isti takvi troškovi za većinu drugih klijenata.
Mehanizam obračuna
Velike pare od kazni
U studiji koju je objavilo udruženje 60 miliona potrošača procenjuje se da banke zarade 6,5 milijardi godišnje od kažnjavanja svojih klijenata koji su se našli u nedozvoljenom minusu. Među najgorim bankama na tom planu je Kredi agrikol, a kao najpoštenija ocenjena je Poštanska banka u Francuskoj.
Udruženje 60 miliona potrošača govori o "neverovatnom mehanizmu" obračuna kaznenih kamata.
"Svakom petom klijentu koji se našao u teškoćama oduzima se u proseku 500 evra", piše u izveštaju studije koja je sprovedena zajedno sa Nacionalnom unijom porodičnih udruženja.
Studija je proučila bankarsku politiku prema 200 porodica u teškoj finansijskoj situaciji. Čim je klijent ušao u nedozvoljeni minus i počeli da pristižu čekovi i troškovi na naplatu koje banka odbija - počinje naplaćivanje "troškova za incidente". Time se njegova situacija samo pogoršava i povećava mogućnost da klijent ne može da ispuni ni u budućnosti svoje obaveze - upozorava studija.
Strada niža srednja klasa
Najčešće žrtve ovog sistematskog bankarskog "pelješenja" klijenata nisu najsiromašniji slojevi društva, već niža srednja klasa, klijenti čiji mesečni prihodi ne prelaze 2.000 evra i koji nemaju pravo ni na kakvu socijalnu pomoć, uključujući školske stipendije za decu.
U Francuskoj je 2013. godine izglasan zakon po kome kaznena kamata ne može da iznosi više od osam evra, a ukupno kamate ne mogu da pređu 80 evra. Banke su posle toga zabeležile značajno smanjene zarade na planu "kaznene politike". Ubrzo su se snašle izmišljajući različite "kaznene naplate" kao što je "analiza računa u nedozvoljenom minusu", "nadzor računa u nedozvoljenom minusu" i slično.