Soroš važniji od izbeglica?
Poslanici iz 47 zemalja članica Saveta Evrope izglasali su juče rezoluciju kojom se poziva mađarska vlada da obustavi najavljenu parlamentarnu debatu o usvajanju novog zakona o univerzitetima, uperenu pre svega protiv Sorošovog univerziteta u Mađarskoj.
Neka radi i u SAD
Nacrt zakona koji je pripremila Orbanova vlada kaže između ostalog da će biti zabranjen rad onim stranim univerzitetima koji ne postoje u zemljama iz kojih potiče vlasnik. Ovo direktno pogađa berzanskog milijardera Soroša koji nema svoj univerzitet u SAD gde živi, ali zato njegova fondacija finansira univerzitete širom sveta zagovarajući koncepciju tzv. otvorenog društva.
Savet Evrope pozvao je Mađarsku da ne menja postojeći zakon pre nego što dobije mišljenje Venecijanske komisije - organa Saveta Evrope koji se bavi funkcionisanjem pravne države u zemljama članicama.
I ograda je demokratija
Kao kada je reč o Turskoj, sprovodi se "real politika": gaženju ljudskih prava gleda se kroz prste ukoliko to nije u interesu zapadnoevropskih demokratija - drugim rečima, ukoliko to zaustavlja priliv izbeglica i migranata mahom iz područja u kojima zapadni saveznici vode ratove.
U jučerašnjoj debati mnogi poslanici iz zapadnoevropskih država ukazivali su na "dramatično pogoršanje" stanja građanskog društva u Mađarskoj i na sve teži položaj nevladinih organizacija.
Zanimljivo je da je predsednik mađarske vlade Viktor Orban, upravo Soroševo "političko dete" jer je bio stipendista Soroševe fondacije i zagovornik otvorenog društva.
Evropi uvaljuje migrante
Mađarski premijer Viktor Orban u Evropskom parlamentu je optužio (Đerđa) Soroša, rođenog u Mađarskoj, da je "uništio živote miliona Evropljana svojim finansijskim špekulacijama" i nazvao ga "otvorenim neprijateljem evra". Pritom je poručio da se snažno protivi podršci koju Soroš pruža kako bi Evropa bila otvorenija za imigracije.
A izbeglice - iza žice
Sada kada Orbanova ultradesna politika hoće da eliminiše i sopstvenog početnog sponzora, Parlamentarna Skupština Saveta Evrope oštro upozorava da je reč o ugrožavanju načela građanske demokratije i organizuje "hitnu raspravu" o tome.
Upada u oči da antimigrantska politika Mađarske koja se ogleda i u nedavnom smeštanju izbeglica u kontejnere za robu, između dva reda bodljikave žice nije smatrana za temu dostojnu "hitne rasprave" iako je reć o flagrantnom gaženju i evropske konvencije o ljudskim pravima i drugih konvencija čiji je Mađarska potpisnik.