Ako Tramp "ne zna gde je Srbija na mapi", zašto su diplomate SAD-a u punoj balkanskoj ofanzivi?
Poseta američkog diplomate Hojta Brajana Jia Srbiji samo je još jedan dokaz da SAD i dalje imaju presudnu ulogu na političke procese u regionu. Upravo on je osoba koja u proteklom periodu obilazi većinu balkanskih zemalja, od Albanije, preko Makedonije, do Srbije.
Iako se ranije spekulisalo da američki predsednik Donald Tramp uopšte ne zna gde je Srbija, aktivnosti američkih diplomata govore sasvim suprotno, a poseta Hojt Jia je samo još jedan dokaz u tom pravcu.
- Suština današnjeg sastanka sa Vučićem biće podrška evropskom putu Srbije i procesu reformi, ali i Vučićevi planovi za budućnost na funkciji predsednika Srbije - kaže predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.
Fokus na Srbiji
Prema njenim rečima, Srbija se u ovom delu Evrope posmatra kao ključna zemlja u regionu, i po veličini, određenoj stabilnosti, ali i kao neko ko može doprineti odnosima u regionu.
- Dakle, fokus je na Srbiji - dodala je.
To je donekle potvrdio i zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD-a za evropska i evroazijska pitanja Hojt Ji, koji se danas sastao sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem.
On je tom prilikom ponovio neupitnu podršku Srbiji na putu ka EU, ali i pomoć Amerike u tome.
- SAD i EU žele da pruže i materijalnu i svaku drugu pomoć da zemlje Zapadnog Balkana ispune visoke kriterijume. Sa druge strane, od njih očekujemo da pokažu političku volju, pa i onda kada to nije popularno - poručio je Ji.
Pens zvao Vučića
Iako se američki predsednik o Zapadnom Balkanu uglavnom nije izjašnjavao, njegova administracija to bez sumnje čini. Ilustracije radi, potpredsednik SAD Majk Pens je pozvao srpskog premijera i novoizabranog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da u narednim mesecima poseti Vašington.
Da američko prisustvo na Balkanu ne izostaje, svedoči i to što se diplomate SAD, a u poslednje vereme možda najviše upravo Hojt Ji, sastaje sa zvaničnicima svih zemalja u okruženju, od Albanije, južne srpske pokrajine KiM, do Srbije i Makedonije.
Makedonski primer
Kakva je uloga SAD na ovom prostoru, upravo govori makedonski primer.
- Više evropskih zvaničnika je dolazilo da ubedi predsednika Makedonije Đorđa Ivanova da da mandat za formiranje vlade Zoranu Zaevu, ali tek kad je došao Hojt Brajan Ji to se zaista i dogodilo - rekla je Joksimović.
Slična sitacija se desila i u Albaniji gde je, prema njenim rečima, doprineo dogovoru opozicije i vlasti u vezi sa predstojećim izborima.