Snouden: Zlatno doba špijunaže
Bivši saradnik CIA i NSA Edvard Snouden je na hanoverskom sajmu informatike CeBit preko video-konferencije kritički govorio o onlajn nadzoru, američkim izborima, ali i o svojoj ličnoj motivaciji i statusu.
Njegovo javljanje iz Rusije je usledilo dan posle izjava direktora FBI Džejmsa Komija i direktora NSA Majkla Rodžersa o uticaju Moskve na američke izbore.
Nisam važan za Rusiju
Snouden je rekao da nema stvarnih dokaza za rusku intervenciju na izbor Trampa za predsednika. Na pitanje da li je on bio zalog u odnosima ruskog predsednika i Trampa, Snouden je uzvratio da on nije od suštinskog značaja za Rusiju i da ne poseduje moć.
- Ruski uticaj na izbore treba proveriti i ako se ispostavi da ih je bilo, onda mora da se utvrdi odgovornost - kazao je on.
Nada se povratku u SAD
Snouden ima trajnu dozvolu boravka u Rusiji, ali je svestan da bi jednog dana ruska strana mogla da ga izruči SAD. Ipak, on se još nada da će sa svojom devojkom moći da se vrati u Ameriku, jer je to "njihova domovina".
Trampova izborna menadžerka Kelien Konvej je tvrdila da su kamere bile instalirane i u mikrotalasne pećnice.
To je Snouden demantovao, ali u vremenu u kojem se privatna sfera građana špijunira preko smart televizora i igračaka, to i nije toliko nerealna pretpostavka, rekao je on.
Pročitajte još:
* Vikiliks: CIA špijunira iz Frankfurta
* Amerikanci da se zabrinu, CIA ne sme da bude toliko prljava i pokvarena
Ponašanje internet korisnika i dalje je ekstremno transparentno, upozorio je Snouden.
Većina veb-sajtova i pretraživača koriste protokol za šifrovanje HTTPS, ali im to ne garantuje nikakvu sigurnost.
Sajtovi koji se koriste bez funkcionalnog šifrovanja su, prema Snoudenu, kao "restoran koji nije pod kontrolom zdravstvenih vlasti".
Svi smo "u izlogu"
Američke službe (pravno gledano) postupaju legalno, ali daleko od evropskih zahteva za zaštitu podataka: "Ako ste Nemac ili Francuz i američke vlasti žele da vide vaš nalog na Fejsbuku ili Guglu, oni to mogu da urade bez sudskog naloga", kaže Snouden i napominje da američke tajne službe govore o "zlatnom dobu špijuniranja", a sa tom ocenom se i on u potpunosti slaže.
Snouden je upozorio na korišćenje softvera sa jezičkim prepoznavanjem, kao što je Amazonova Aleksa ili Eplova Siri, koji su po njemu - katastrofa, a onima kojima su podaci važni, preporučio je da izbegavaju američke klaud verzije, kao i one nemačke.
Nije sa Asanžom
Snouden je ponovo odbacio tvrdnje da je bio u sprezi sa Džulijanom Asanžom i njegovim sajtom Vikiliks, čija najnovija otkrića je pohvalio kao "ispravno postupanje prema javnosti".