Zbog nove Trampove odluke, Albanci sa Kosova će biti u velikom problemu
Prva žrtva Trampovog nacrta o novom budžetu SAD mogla bi da bude pomoć koju Amerika daje državama u inostranstvu. Novi predsednik je najavio povećanje budžeta za odbranu za više od 54 milijarde dolara, a kako bi se razlika nadoknadila, najviše će trpeti "humanitarni faktor".
Sjedinjene Države imaju najveći i najekspanzivniji program strane pomoći na svetu, sa godišnjim budžetom od čak 50 milijardi dolara, koliko iznosi u 2017. godini (ukoliko ga Tramp ne prekroji). Više od 18 milijardi tog budžeta prevdiđeno je za ekonomski razvoj, koji se često naziva "humanitarna pomoć", dok 8,1 milijardi odlazi na pomoć u jačanju bezbednosti. Trampov tim najavio je da bi "bilo jako dobro kada bi SAD prestala da pomaže stranim državama, a pogotovo onim koje je mrze".
Pročitajte još:
* Opasno upozorenje: Raspad može početi na Balkanu
* Rusija upozorava: Srbi, čuvajte se, sprema se pakleni plan za napad na RS i sever Kosova
Najveći primalac američke pomoći je Avganistan, koji godišnje dobija milijardu dolara od SAD, a prate ga Jordan sa 632,4 miliona i Etiopija 512,6 miliona dolara.
Interesantno je da je Trampova administracija najavila i da će do "kresanja nepotrebnih troškova doći u regionima koji nemaju naročitu stratešku važnost za SAD". Imajući u vidu da nova administracija SAD, a bogami ni prethodna, nije pokazala bog zna kakvo interesovanje za Balkan, to bi moglo da znači da će i to malo novca koje region dobija prestati da stiže iz Vašingtona.
A tu bi se, kao najveći primalac američke pomoći, najpre u problemu našlo Kosovo. Srpska južna pokrajina koju su jednostrano otcepili Albanci i proglasili je nezavisnom državom godišnje od SAD dobija 30 miliona dolara (toliko je zabeleženo u 2016. godini). Možda ta pomoć deluje mizerno u odnosu na one koje dobijaju gore pomenute zemlje, ali je daleko najveća na Balkanu. Pored toga, imajući u vidu da od preuzimanja južne srpske pokrajine tamošnje institucije nisu uspele nikako da povećaju standard stanovništva, već ga potpuno srozale s obzirom da se živi isključivo od strane pomoći, Trampovo zavrtanje slavine izazvalo bi velike probleme. Da ne pričamo o neprijateljskom stavu Albanaca (uprkos plaćanju velikog novca kako bi se pojedini kosovski političari fotografisali s Trampom) prema novom predsedniku SAD, s obzirom da veličaju bračni par Klinton, koji nimalo ne pomaže u odobrovoljavanju Trampa za koga svi odlično znaju šta misli o Klintonovima.
SAD sve manje zanima Balkan
Što se tiče ostatka regiona, Srbija je u 2016. od SAD dobila 8,51 milion dolara, što je smanjenje od čak 83% u odnosu na 2015. godinu, kada smo od SAD dobili 15,6 miliona dolara pomoći.
Sličnu sumu dobija i Albanija, koja je u 2016. od Vašingtona dobila 8,16 miliona dolara, 33% manje nego u 2015. kada je dobila 10,8 miliona.
BiH je u 2016. dobila 12,4 miliona dolara, što je za čak 68% manje od 2015. kada je iz SAD stigao skoro 21 milion dolara. Hrvatska je dobila tek 137.514 dolara, što je za 213% posto manje nego 2015. kada je Zagreb od Vašingtona dobio 432.156 dolara, dok Crna Gora nije dobila ni dolar.
Umanjenje troškova za pomoć Balkanu, nastao za vreme Baraka Obame, jasno pokazuje da SAD u tom smislu nisu naročito zainteresovane za ovaj region. S Trampovim obećanjem o dodatnom kresanju budžeta, ta suma mogla bi se dodatno smanjiti.
Ovakvi postupci administracije novog predsednika SAD doprinose tvrdnji koju je nedavno izneo nemački politikolog Zibo Jansen, a to je da Tramp polako prepušta Balkan u ruke Vladimiru Putinu i Rusiji.
U intervjuu za "Dojče vele" Jansen je rekao da misli da će se Tramp potpuno povući i Balkan "proglasiti evropskim pitanjem".
- S obzirom na to da Evropljani i sami u tome nisu jedinstveni: recimo, Kosovo nisu priznale sve članice EU, a to će, prema mom mišljenju, vrlo jasno ići u pravcu da će Rusija faktički tamo igrati ubuduće vrlo jaku ulogu ili imati uticaj - istakao je Jansen, koji je predavač na Institutu za Anglo-američku istoriju na Univerzitetu u Kelnu.