Neophodno jačanje EU
Austrijski kancelar Kristijan Kern i nemački vicekancelar i šef diplomatije Zigmar Gabrijel ocenili su juče u Beču da je neophodno ojačati Evropsku uniju, a istovremeno preduzimati mere u predupređivanju nekih novih izbegličkih talasa.
To, kako je dodao, ima poseban značaj posle izbora Donalda Trampa za predsednika SAD.
Kako sa Trampom?
"Prvi put imamo posla sa jednim američkim predsednikom koji ima interes da oslabi Evropu", uveren je austrijski kancelar.
Sačuvati granice
Kancelar Kern je rekao da je Austrija razvila niz inicijativa za borbu protiv talasa izbeglica, pominjući pomoć siromašnim zemljama, ali i zaštitu evropskih granica, u čemu učestvuje i Austrija, a kao primer je naveo upućivanje policajaca na mađarsko-srpsku granicu i u Srbiju.
Gabrijel je istakao da buduća pokolenja u Evropi imaju šansu da im se glas čuje samo ako postoji jedinstveni evropski glas.
Po njegovim rečima ni Nemačka, kao velika zemlja na ovom kontinentu, nema sama šanse na globalnom nivou da se njen glas čuje.
Kad je reč o Trampu, Gabrijel je podsetio da je i njegov prethodnik Barak Obama govorio o pacifičkom regionu, i da Amerika sve više skreće pogled ka drugoj strani sveta.
Istovremeno je konstatovao da u Rusiji Evropa ima teškog i važnog partnera, a da će EU imati težinu samo ako jedinstveno nastupa.
"Ukoliko bismo išli ka većem značaju nacionalnih država, plašim se da će nas naši potomci kritikovati", uveren je šef nemačke diplomatije.
Gabrijel je kazao da po mnogim pitanjima članice EU nemaju zajednički stav, ali sve zemlje povezuje želja da se očuva Evropa kao ono što je bila i jeste i dalje, a to je kontinent mira, a u to spada zajednička bezbednosna i spoljna politika koja mora da se razvija.
Dalje, kako ističe, neophodno je da se zajedničko tržište razvije u socijalno tržište u kojem bi bilo novca za otvaranje novih radnih mesta, bez socijalnog "dampinga".
Kada je reč o izbeglicama, Gabrijel ukazuje da smo svedoci razvoja koji, ako ne bude zaustavljen, vodi ka tome da će biti više izbeglica.
Afrika gladuje, stižu izbeglice
Gabrijel je ukazao da u Somaliji i drugim zemljama narod gladuje, pa je neophodno pružiti im pomoć na licu mesta. Kao primer je naveo region oko jezera Čad gde je neophodno 1,5 milijardi dolara za suzbijanje gladi. Na donatorskoj konferenciji je sakupljena tek trećina te sume, dok je na drugoj strani Evropa sposobna da prikupi sredstva za sve i svašta, posebno za naoružanje.
Može se boriti protiv talasa izbeglica i time što se suzbija glad u zemljama porekla migranata.
"Tu Evropa mora učiniti više", podvukao je šef nemačke diplomatije.