Poslanike baš briga za narod
Poslanici u Evropskom parlamentu ratifikovali su juče u Strazburu CETA - ekonomski i trgovinski ugovor o slobodnoj razmeni između EU i Kanade.
Ubedljivom većinom (408 prema 254) izglasali su sporni ugovor čiji protivnici tvrde da on stavlja interes korporacija iznad javnog interesa.
Tri miliona građana EU potpisalo je peticiju protiv CETA, a 150.000 njih podnelo je tužbu protiv svojih vlada.
"Ugasili" sliku pobune
Dok je u usijanoj atmosferi trajala poslanička rasprava, ispred staklenog zdanja Evropskog parlamenta u Strazburu protestovalo je oko 1.000 ljudi iz čitave EU, ali su taj važan detalj mediji uglavnom prećutali.
Koliko je atmosfera u EP bila politički otrovna najbolje je pokazao govor Manfreda Vebera, lidera grupe desnog centra u Evropskom parlamentu, koji je kao glavni argument za podršku CETA istakao činjenicu da se liderka francuske desnice i evropska poslanica Marin le Pen - protivi tom ugovoru. "Vi glasate kao Marin le Pen", glasila je poruka Vebera indirektno upućena Zelenima i poslanicima sa levice.
Marin le Pen, liderka krajnje desnog Nacionalnog fronta u Francuskoj i predsednički kandidat održala je potom tipično "predizborni" govor koji bi mogao da potpiše i Lenjin - toliko se u stilu levičarske, socijalne retorike, zalagala za prava radnika i sirotinje.
Pročitajte još:
* Neposredna demokratija živi: Šamar u lice vladi
* Evropska unija je postala Četvrti rajh
Mnogo mana
Janik Žado, takođe evropski poslanik iz Francuske, upozorio je Evropsku komisiju da mora da stavi javno zdravlje i ekologiju iznad trgovinskih interesa. "Inače, EU će se raspasti, narod će joj okrenuti leđa", upozorio je Francuz.
Ugovor o slobodnoj razmeni između Kanade i EU potpisali su u oktobru prošle godine kanadski premijer Trido i predsednik Evropskog saveta - Tusk. CETA izaziva brojne proteste pre svega zbog tajnosti u kojoj je ugovor ispregovaran, zbog sumnji da će povećati otpuštanja radnika, da će ugroziti evropske farmere otvarajući evropsko tržište čak i za hranu koja sadrži sastojke zabranjene u EU.
Kadija te tuži...
Za sporove između korporacija i država, po ovom ugovoru biće nadležan arbitražni, dakle privatni sud sa sedištem u Kanadi, što po kritičarima CETA znači da se interes kompanija stavlja iznad zakona koji su demokratski izglasani u parlamentima država EU.
Države izgubile igru
Bunt mnogih građana izaziva i to što posle jučerašnje ratifikacije u Evropskom parlamentu, CETA odmah počinje da se primenjuje, ne čekajući da ugovor ratifikuju nacionalni parlamenti svih država članica.