Tramp spremio trgovinski bojkot za EU
Sredinom ove nedelje američka administracija predstaviće javnosti dokument kojim uvodi uvozne carine u visini od 100 procenata na oko 90 evropskih proizvoda, najavljuje nemački portal Dojče virtšaftsnahrihten, pozivajući se na analizu evropskog ogranka poznatog američkog časopisa za politička i ekonomska pitanja "Politiko".
Pomenuti izvor se pri tom oslanja na dokumente američkog biroa za trgovinu (USTR).
Posebno će biti pogođeni poljoprivredni proizvodi iz Francuske, Nemačke i Italije, ali i oni iz drugih zemalja Unije. Pošteđene ostaju Slovenija, Hrvatska, Rumunija, Bugarska, Mađarska, Poljska, Kipar i Malta.
A sankcije Rusiji?
Lohze je upozorio da bi trebalo da dođe kraj sankcija koje Nemačka nameće Moskvi. "Rusija sada uvozi mleko i sir iz Švajcarske, umesto iz Nemačke, kao ranije. Dobitnik sankcija je samo Švajcarska, jer Rusi plaćaju skuplje, a mi smo samo prve godine sankcija izgubili između 600 i 700 miliona evra, kaže Lohze.
Revanš za meso
Neposredan povod za ove faktički gledano - sankcije je sada već dvadesetogodišnja zabrana Evropske unije na uvoz američkog mesa punog hormona, kažu obavešteni krugovi u Vašingtonu. Uticajni lobi američkih farmera vrši pritisak na predsednika SAD Donalda Trampa da što je moguće jače pogodi evropske poljoprivrednike, koji u razmeni sa SAD ostvaruju godišnji plus od preko 135 milijardi evra.
U prvim reakcijama, Evropska komisija je najavila da pažljivo prati proces ponovnog uvođenja trgovinskih sankcija. Bernd Lange, predsednik komisije za trgovinu Evropskog parlamenta rekao je da je "definitivno zabrinut, jer je očigledno da na američkoj strani više ne postoji spremnost na razgovore.
"To je jasan znak da dolazi nova era odnosa između Brisela i Vašingtona, bar što se tiče trgovinskih odnosa", kaže Lange.
Motocikli nisu povrće
Interesantno je da uz poljoprivredne proizvode, na listi ocarinjene robe stoje još i motocikli evropskih firmi, a udruženje evropskih proizvođača motora već je pozvalo svoje članove da šalju protestne note američkim vlastima.
"Ne razumem na koji je način proizvodnja motocikala umešana u trgovinski konflikt oko poljoprivrede. Evropski proizvođači moraju da budu u poziciji da fer konkurišu na američkom tržištu i ne smeju da budu ometani veštačkim i politički motivisanim trgovinskim barijerama", prokomentarisao je Manuel Ordonjez de Baraikua, predsednik evropskog udruženja proizvođača moticikala.