Svi ruše Merkelovu
Godinu dana pre saveznih izbora u Nemačkoj, oko stotinu funkcionera i poslanika Socijaldemokratske partije (SPD), stranke Levice i Zelenih sastalo se u Berlinu kako bi sačinili plan za smenu vlasti. Reč je o pokušaju stvaranja koalicije koja bi složno mogla da dokrajči vladavinu Angele Merkel i njenih demohrišćana (CDU) i bavarske sestrinske partije CSU.
- Vreme je zrelo za nove perspektive - rekao je zamenik šefa frakcije SPD-a Aksel Šefer na početku skupa.
Iako je inicijativa potekla iz drugog političkog reda ovih partija, kako su naveli, oni imaju podršku svojih šefova stranaka i frakcija u Bundestagu.
Šefer je naglasio da se još nikada nije skupilo toliko predstavnika ove tri partije da razgovaraju o zajedničkoj opciji vlasti na saveznom nivou. Cilj im je većina glasova na predstojećim saveznim parlamentarnim izborima u odnosu na demohrišćansku Uniju, kao i socijaldemokratski kancelar posle izbora iduće jeseni.
Saradnja u najavi
Socijaldemokrati su na kongresu u Lajpcigu u novembru 2013. godine zaključili da je moguća saradnja sa levičarima na saveznom nivou. Problem je što kod SPD-a i Zelenih i dalje postoje ograde prema savezu sa Levicom, kao i to da prema najnovijim anketama ta njihova crveno-crveno-zelena koalicija - nema većinu.
Kako je rekao predstavnik Levice Tomas Nord, razgovori služe da se nađe zajednički količnik, a ne da se odmah bave različitostima. I zamenik šefa frakcije Zelenih Frithjof Šmit se složio da forum treba da objedini dosadašnje napore za kooperaciju tri partije.
Više od te razmene sadržaja za sada se ne očekuje, rekao je Nord, ali je broj i kalibar učesnika "široka legitimacija za nastavak diskusije".
Šef SPD-a, Zigmar Gabrijel (inače vicekancelar i ministar privrede) je nakratko posetio skup, ali nije želeo da da se oglašava, već se kasnije u užem krugu sreo sa predstavnicima Levice i Zelenih.
Razljutili političare Unije
- To baš i ne doprinosi stvaranju poverenja u koaliciji - rekla je šefica pokrajinske grupe CSU Gerda Haselfelt. Slično je prokomentarisao i direktor parlamentarne frakcije Unije Mihael Grose-Bremer.
Na drugoj strani, Merkelova gubi političke saveznike i u sopstvenom taboru. Napetosti sa sestrinskom partijom CSU su dovele do toga da prvi put otkako je izabrana za kancelarku ona neće biti gost na kongresu bavarskih demohrišćana u novembru ove godine. Iako još nema oficijelne potvrde, navodno su šef CSU Horst Zehofer i sama Merkelova saglasni da ta poseta "nema smisla".
Razlog je što već mesecima traje rasprava unutar Demohrišćanske unije oko izbegličke politike. CSU od početka traži uvođenje gornje granice za izbeglice, što Merkelova kategorički odbija. Otuda bi kancelarkina poseta došla preuranjeno i mogla bi da ugrozi pomirenje unutar Unije, smatraju u CSU.
Neželjena gošća
Lane je šef bavarske CSU Horst Zehofer četvrt sata na bini otvoreno kritikovao Merkelovu i time izazvao svađu sa sestrinskom CDU. Bavarci smatraju da dolazak kancelarke na njihov kongres nikome ne bi koristio jer ona ne bi bila prijateljski dočekana, a novi napadi na nju bi samo još više zaoštrili odnose. Funkcionerka CSU Gerda Haselfelt je to ovako objasnila: "Svet neće stati ako se kongres jednom održi bez drugog šefa partije!"