Alepo pod žestokom paljbom, pršti na sve strane
U Siriji su u toku nove žestoke borbe kod Alepa. Sirijska vojska je preuzela inicijativu pa ključne zgrade i objekte na teritoriji škole ratnog vazduhoplovstva, koja se nalazi pod kontrolom džihadista, preuzele su vladine snage.
Na prvim linijama fronta se kreće samo u oklopnim vozilima, džihadisti neprekidno otvaraju vatru iz lakog i teškog oružja. Jedinice sirijske vojske su uspele da se utvrde u zgradama, bez obzira što džihadisti minobacačima i protivtenkovskim raketa napadaju oklopnu tehniku sirijske vojske, prenosi "Sputnjik".
Pročitajte još:
* Grobnica džihadista u minskom polju
- To je naš prvi ozbiljan uspeh u poslednjih nekoliko dana. Uspeli smo da preuzmemo značajan deo škole ratnog vazduhoplovstva, dok su džihadisti izgubili mnogo ljudi. Imamo mnogo ranjenih zbog mina, ali smo sada naučili da se skrivamo od pucnjave. Do uspeha smo došli zahvaljujući tome što smo na vreme dobili pojačanje - rekao je brigadni general sirijske vojske Osama Basam.
Komanda trenutno uvećava brojnost vojske. Glavni cilj operacije je potpuna blokada militanata kojima komanduju teroristi Nusra fronta u istočnom delu Alepa. Već sada džihadisti praktično više ne mogu da prebacuju municiju, oružje, medikamenate i pojačanja u grad.
Džihadisti se još uvek drže u području Ramusi, na teritoriji artiljerijske akademije i akademije naoružanja, ali imaju velike gubitke. Otkriveno je da je za vreme bombardovanja pozicija militanata iz aviona Su-35 ubijen drugi čovek Islamske države Abu Muhamed el Adnani.
Nastavak sukoba od početka avgusta
Intenzivni sukobi u okolini Alepa počeli su početkom avgusta, kada su pobunjenici pokušavali da probiju obruč koji su oko grada napravile dražvne snage. Procenjuje se da oko 250.000 civila živi pod opsadom u oblastima koje kontrolišu pobunjenici od kada su ih državne snage opkolile prošlog meseca.
Prema podacima koje prenosi Sirijska opservatorija za ljudska prava iz Londona, pobunjenici koji su se udružili sa džihadistima iz Al-Nusra fronta su napali sirijsku vojsku tako što su u tunele ispod njihovih položaja postavili bombe koje su potom aktivirali.
Alepo je nekada bio najveći univerzitetski grad u Siriji, i drugi najveći uopšte, posle Damaska. pre rata u njemu je živelo dva miliona ljudi. Takođe važi za jedan od najstarijih gradova na svetu, sa prebogatom arhitekturom i istorijskim nasleđem koje je, nažalost, u velikoj meri uništeno od početka rata.