Putin Zapadu pokazuje moć
Veliku vojnu vežbu koja je uključila tri od četiri vojna okruga ruske armije analitičari posmatraju kao poruku Kremlja Vašingtonu, Briselu i satelitskim centrima poput Bukurešta, Varšave, Kijeva i Ankare da silom neće ništa postići i da moraju da pregovaraju.
Opšti manevri su globalno upozorenje izazvano ne samo krizama u Ukrajini i Siriji, nego i razmeštanjem protivraketnog štita NATO, prebacivanjem nuklearnih projektila iz Turske u Rumuniju...
SAD opet traže smanjenje nuklearnog naoružanja uverene da je njihova klasična vojska snažnija, pa je Moskva rešila da ih razuveri.
Pročitajte još:
* Putin pokrenuo i Crnomorsku flotu
* Zašto Putin mobiliše vojsku?
Premeštanje na ratne položaje
Najsnažniji utisak izazvalo je isplovljavanje 25 najnovijih brodova Crnomorske i Kaspijske flote, ali zapadni generalštabovi svesni su razmera i simbolike manevara ruskog vazduhoplovstva i kopnene vojske, čak i u susednim zemljama.
Upečatljivo je da su izostali manevri Istočnog vojnog okruga, čime je Rusija naznačila svetske regione gde se njeni interesi osporavaju: Istočna Evropa, Bliski istok, Baltik i Severni ledeni okean. Odnosno od Barencovog, pa do Crnog mora i Kaspijskog mora, odakle je zahvaljujući novim raketama na ruskim brodovima - u dometu i istočni Mediteran.
Ruske kopnene snage i ratno vazduhoplovstvo sprovode pregrupisavanje i premeštanje na nepoznate poligone i operativne aerodrome u okviru opšteg plana za slučaj rata. Jedinice se prebacuju morskim, železničkim i vazdušnim saobraćajem na više od dve hiljade kilometara, ali i marševima od 550 kilometara.
Na Kavkazu je vežbalo oko 11.000 vojnika i 2.200 jedinica tehnike, uključujući i teritoriju Južne Osetije, republike koja se odvojila od Gruzije posle rata s Rusijom 2008, čime je poslata jasna poruka Tbilisiju.
Desant u Ukrajini
Manevri su izvedeni i u Pridnjestrovlju, slovenskoj teritoriji koja se odvojila od Moldavije, a čuvaju je lokalna vojska i ruski kontingent. Odatle je upozorenje poslato Rumuniji, koja je prihvatila protivraketni štit na svojoj teritoriji, a sada i oko 50 atomskih projektila prebačenih iz Turske posle puča. Rumunska granica je na tri sata tenkovskog marša od Pridnjestrovlja.
Ukrajina je stešnjena između Pridnjestrovlja, ruskih granica i praktično otcepljene Novorosije. Dopunsku poruku Kijevu poslala je i Armija Novorosije koja je vežbala pomorski desant u Azovskom moru uz napomenu da mogu da se iskrcaju bilo gde na obali, pa i u milionsku većinsko rusku Odesu u susednom Crnom moru.
Naravno, to podrazumeva podršku ruske flote, pa je Ukrajina odgovorila isplovljavanjem svojih brodova od kojih je komandni Hetman Sagadičnij umalo potonuo na prošlogodišnjoj paradi. Kijev je izazvao Rusiju ubacivanjem diverzanata na Krim, koji su pohvatani, ali pre svega granatiranjem Donjecka i Luganska u nastojanju da ponovo rasplamsa rat i dokopa se veće finansijske propasti za svoju ekonomiju na samrti.
Crvena linija za Tursku
Ruski eksperti smatraju da je Kremlj bio upoznat s planovima Ankare za upad u sirijski grad Džarabus, pošto su turski avioni prvi put uleteli u taj prostor od 2015. kada im je Rusija to zabranila i razmestila raketne komplekse S-400. Međutim, pošto je očita namera Turske da zauzme veću teritoriju između dve kurdske enklave i spreči formiranje njihove jedinstvene teritorije, Moskva je sada poslala poruku Ankari da ne ide dalje.