Muke ilegalnih migranata u Nemačkoj: Četiri života Berata B.
Punu deceniju je Berat B, Albanac sa Kosova, sa lažnim papirima živeo u Nemačkoj. Skoro da mu je uspelo da se savršeno integriše, a onda je slučajno otkrivena prevara, piše "Špigel". Prilikom poslednje provere u martu prošle godine u Uredu za strance u Remšajdu, Roberto B. je pokazao svoja nova dokumenta, koja potvrđuju njegovo italijansko poreklo.
Pročitajte još:
* Bavarska deportovala 94 kosovska Albanca
* "Rešićemo problem azilanata i bez vraćanja viza Balkancima"
Firma njegovog oca na Kosovu je propala. Kada je 1993. prvi put došao u Nemačku sa porodicom, Berat je imao šest godina. Živeli su u azilantskim domovima, u Direnu, Dortmundu, pa u Remšajdu. Očev zahtev za azil je odbijen.
- Vratili smo se u propalu zemlju, u kuću gde nije bilo struje ni vode - ispričao je za "Špigel" Berat. - Imao sam 13 godina i bio stranac u sopstvenoj zemlji.
U školi su ga zadirkivala deca, jer nije znao tečno da govori albanski, a zvali su ga i "izdajicom" jer mu je otac pobegao od rata. Sa 19 godina se ponovo uputio u Nemačku. Platio je krijumčarima 3.500 evra i 800 evra za italijanski dokument na ime Luke M.
Stigao je u Esen, gde se zaposlio kod strica koji je imao piceriju. Preuzeo je vođenje picerije, živeo sa još tri zemljaka u stanu i dobro zarađivao. Novac je štedeo i za brak sa Nemicom, koji je trebalo da mu omogući legalan ostanak u Nemačkoj. Našao je Sandru, kojoj je platio 4.000 evra, ali ona je odustala od venčanja, a novac je nepovratno otišao. Ubrzo su mu i poreznici stajali za vratom, jer su u piceriji svi radili na crno. Pobegao je glavom bez obzira.
Otkazano venčanje
Berat B. je uzeo advokata i u međuvremenu preko ambasade svoje zemlje dobio pasoš koji u Nemačkoj nema veliku vrednost, kako je rekao novinaru "Špigela". Njegova poslednja nada je bio termin kod matičara, jer je upoznao Nemicu rođenu na Kosovu. Trebalo je da se venčaju u julu. Do venčanja nije došlo. Od tada Berat B. nije dostupan...
Pod imenom Roberto B. počeo je da radi u jednom irskom pabu u Vupertalu sa minimalcem od 400 evra. Radio je i u firmi za iznajmljivanje radne snage, a onda se zaposlio u salonu za prodaju auta. Počeo je da zarađuje i do 3.300 evra mesečno. Iznajmio je stan u Remšajdu, gde je njegova porodica pre dve decenije uzalud pokušavala da pusti korene i tako zatvorio krug...
Imao je devojku nemačko-avganistanskog porekla, sa kojom je planirao da se venča. Dve i po godine je trajao san o legalnom životu - sve do trenutka dok nisu otkrivene falsifikovane brojke na pasošu u Uredu za strance. Državno tužilaštvo mu je naložilo da se dobrovoljno vrati u domovinu.