Nemačka: Programi za povratak izbeglica bez efekta
Nemačka vlada je, u nameri da se migranti koji nemaju šanse za sticanje azilantskog statusa dobrovoljno što pre vrate u njihove domovine, početkom godine startovala program za povratak izbeglica, ali on ne funkcioniše kako je planirano.
Samo četiri od 11 planiranih savetovališta na Balkanu i u Africi su krenula sa radom, saopštilo je Ministarstvo za razvoj, a poslednji je centar u Tunisu.
Centri na Kosovu, u Srbiji i u Albaniji integrisani su u postojeće mere. Kroz njih je za protekle dve godine prošlo 26.000 ljudi, a samo u novom centru u Tunisu je od marta do kraja juna savete potražilo 330 ljudi, navodi Fokus.
Postojeći centri govore o velikoj potražnji, ali su iz partije levih kritikovali ovu inicijativu kao PR kampanju.
- Kako se time može sprečiti visoka nezaposlenost mladih koja mnoge tera na bekstvo, za mene je nezamislivo - rekla je portparol levih Hajke Henzel.
"Umesto da se obavi par razgovora na licu mesta, nemačka vlada bi trebalo da se založi da tamošnji režimi nešto preduzmu."
I interno je ovaj program za povratak sporan jer je prerano pušten krajem prošle godine bez promišljenog koncepta, mišljenje je u krugovima nemačke pomoći za razvoj. Suštinski cilj - da se stranci u Nemačkoj motivišu na povratak - promašen je jer ne postoji sveobuhvatan koncept koji bi se odnosio na ljude još dok su u Nemačkoj.
Kako se vidi po podacima Ministarstva za razvoj, u prvoj polovini ove godine je među nešto više od 12.000 ljudi bilo samo 565 povratnika. Odbor za budžet Bundestaga je prošle godine obezbedio 150 miliona evra za program povratka. Krajem aprila je prema Centralnom registru stranaca bilo 220.000 stranaca u Nemačkoj koji su u obavezi da napuste zemlju.
U narednim mesecima treba da se otvore savetovališta i u Maroku, Nigeriji, Iraku, Gani i Senegalu. Za Avganistan će zbog bezbednosne situacije za sada postojati samo onlajn-konsultacije, saopštilo je Ministarstvo razvoja.