Bler na stubu srama
U posebnoj vrsti gorke ironije, u predvečerje pregovora sa Briselom o britanskom odlasku iz Evropske unije, godinama odlagani "Čilkotov izveštaj" o anglo-američkoj invaziji na Irak 2003. godine, trebao bi danas da bude napokon objavljen.
Ovaj izveštaj nije mogao da dođe u delikatnije vreme na Ostrvu. Celokupna politička klasa Britanije nalazi se u krizi, sa oštrim padom javnog poverenja u vladajuću elitu. Podelom zemlje na temi daljeg članstva u EU, smenom na vrhu Konzervativne partije, rastućim zahtevima za smenu lidera opozicione Laburističke partije Džeremija Korbina i povlačenjem glavnog zagovornika Bregzita Najdžela Faraža sa čela Nezavisne partije Ujedinjenog Kraljevstva.
Krajnja verzija Čilkotovog izveštaja, odgađana, pisana i prekrajana, poslednja je prilika da politički establišment na Ostrvu počne da uči lekciju iz iračkog poraza i da se, glavni krivac, tadašnji premijer Toni Bler izvede pred sud.
Istražitelji u Međunarodnom krivičnom sudu već su rekli da će pažljivo da prouče izveštaj nazvan po glavnom istražitelju ser Džonu Čilkotu, kako bi ustanovili eventualne zločine koji su u vreme Blera britanski vojnici počinili u Iraku nakon invazije i vešanja Sadama Huseina.
Koliko košta bivši premijer?
Jedino je on, navodi se u Blerovoj ponudi, u stanju da vodi i kontroliše pregovarački proces u kome će pod njegovim "mudrim rukovodstvom", biti postignut "visoki nivo osećanja za kompromis i njegove crvene linije". Bler je, dakle, ta prava osoba za nastali istorijski trenutak, ali još nije izašao sa iznosom koliko to košta u milionima dolara.
Ovaj sud me istovremeno jasno stavio do znanja da Bler neće biti pozvan pred sud po optužbama za ratni zločini zbog napada na Irak i njegovu okupaciju, jer to nije u mandatu ovog suda. Porodice poginulih britanskih vojnika optužuju sa svoje strane Blera da je direktno kriv za zločin pokretanja rata u Iraku.
Očekuje se da će Čilkotov izveštaj oštro kritikovati Blerovu ulogu u američko-britanskoj invaziji Iraka. Međunarodni krivični sud saopštava kako moraju da prouče 2,3 miliona reči u dokumentima koji optužuju britanske vojnike za zlostavljanje zarobljenih iračkih vojnika.
Bler može da odahne da mu je zločin "prošao", jer mu ne može biti suđeno kao bivšem premijeru. Umesto da postane politička prošlost, Bler sada preti da politički ponovo oživi i drsko se nudi Britancima da ih povede u novu avanturu, razvod sa Evropskom unijom.
Kako navode mediji sa Ostrva, on pušta informacije kako bi bio "spreman da se žrtvuje" i da "učini uslugu" i Evropi i Britaniji, da bude deo pregovaračkog tima za raskid sa Evropskom unijom. Razgovori će, kaže, biti kompleksni i dugi, a njih navodi Bler, može da vodi "samo iskusan državnik", preporučuje se on u britanskom "Dejli telegrafu".
Očigledno je Bler procenio da je učestvovanje u Bregzitu vredno truda i novog pokušaja, pošto je kao zakleti pristalica EU pokušao i omanuo da postane predsednik EU.
Da bi Britanija bezbedno prošla kroz pregovaračke Termopile koji je očekuju, potreban joj je, još jednom će reći Bler, "odrastao političar" koji će ceo pregovarački proces sa Briselom da vodi "mirno ,zrelo, bez gorčine i ostrašćenosti", izjavio je Bler.