Preskupi dil sa đavolom
Upravo za američkog proizvođača jednako omraženog pesticida glifosat, nemački Bajer nudi ovih dana ogromnu sumu novca, što je izazvalo nevericu i čuđenje u Nemačkoj.
Samo tri nedelje posle dolaska na čelo Bajera, Verner Bauman, je najavio planove za preuzimanje američkog konkurenta. Prva zvanična ponuda glasi 62 milijarde dolara, kako je objavljeno u ponedeljak iz Leverkuzena, posle mnogih spekulacija, ili po jednoj Monsanto akciji 122 dolara, što prema aktuelnom kursu iznosi 55,2 milijarde evra. Kupovina bi se finansirala od stranog i sopstvenog kapitala, kako se najavljuje.
Usamljeni džin
Klima-aktivisti i farmeri ne kriju bojazan i zbog toga što bi ovim spajanjem došlo do stvaranja dominantnog monopoliste u Nemačkoj i svetu, koji ne bi imao dostojnog konkurenta.
Mnogima još nije jasna pozadina ovog rizičnog poteza, kojim berzanski miljenik Bajer stavlja na kocku svoj renome.
- Ko se upušta sa đavolom, mora da plati visoku cenu - smatra Jirgen Gitl, direktor marketinške firme Brand Trust iz Nirnberga.
On dodaje da bi imidž Bajera mogao da pretrpi veliku štetu i uz to skupo da ga košta, jer brend ima veliki uticaj na tržišnu kapitalizaciju, pa ako se poljulja ugled, pada i vrednost firme. Do sada je najveći zalogaj kompanije iz Leverkuzena bila kupovina Šeringa 2006. godine za 17 milijardi evra.
Ovom najavom preuzimanja, Bajer postupio potpuno oprečno u odnosu na politiku drugih nemačkih koncerna, koji sve čine da sačuvaju dobar imidž u javnosti.
- Ovim potezom navukao bi na sebe brojne nevolje. Svetski aktivisti za zaštitu životne sredine bi dobili novu metu za napade zbog genetski izmenjenog semena kukuruza, soje i pšenice, koje su Monsanto stručnjaci napravili otpornijim na štetočine i zbog toga stekli nepopravljivo loš rejting, komentarišu nemački mediji.