Kraj pregovora sa Amerikancima: TTIP je doživeo neuspeh
Nemački vicekancelar i šef Socijaldemokratske partije (SPD), Zigmar Gabrijel, proglasio je neuspešnim Transatlantski sporazum o slobodnoj trgovini između EU i SAD (TTIP). Iako se zalaže za sporazum o slobodnoj trgovini sa Kanadom (CETA), Gabrijel poručuje Amerikancima da se ne nadaju prodoru u pregovorima o TTIP.
Ministar privrede Nemačke ocenjuje da TTIP praktično više ne može da se ostvari.
"Pregovori su de fakto doživeli neuspeh, iako to niko za sada ne želi da prizna", poručio je Gabrijel na konferenciji za štampu i podsetio da u 14 rundi pregovora o 27 poglavlja TTIP-a, nijedan zajednički tekst nije mogao da bude usvojen.
Istovremeno naglašava da Nemačka i EU ne smeju da se pokore američkim predlozima, čime se suprotstavio kancelarki Angeli Merkel, koja se zalaže za usvajanje TTIP.
Gabrijel smatra da treba usvojiti CETA izražavajući ujedno žaljenje što se ovaj sporazum, koji je već dogovoren, često koristi u debati o TTIP sa kojim se poredi.
"Ja sam za sporazum sa Kanadom jer će nas naterati da sve loše sporazume iz prošlosti podignemo na viši nivo i sprečiti da sa SAD ili sa bilo kim drugim sklopimo novi loš sporazum", objasnio je on.
U više nemačkih gradova će 17. septembra biti održane demonstracije protiv oba sporazuma.
Zvanični Beč je više puta najavljivao da neće pristati na TTIP, a za razliku od Gabrijela, ne želi ni CETA.
Šta će tu Britanci?
Problematično je, takođe, što u odluci o CETA učestvuje i Velika Britanija, koja favorizuje ovaj sporazum, a sama namerava da napusti EU.
Svojim glasom bi Velika Britanija mogla da igra odlučujuću ulogu, pa mnogi smatraju da nije prihvatljivo da jedna zemlja, koja želi da istupi iz EU, može uticati na usvajanje sporazuma sa Unijom, pa bi izglasavanje moglo da se nađe i pred Evropskim sudom.
Dvojica predsedničkih kandidata, Norbert Hofer i Aleksander van der Belen, najavili su da neće potpisati TTIP, a bez tog potpisa Austrija ne može dati pristanak EU za sklapanje sporazuma sa SAD.
Na drugoj strani Udruženje industrijalaca smatra da je CETA dobar sporazum jer bi podstakao otvaranje novih radnih mesta.
CETA ceo ili samo delovi
Da bi stupio na snagu CETA neophodno je da sve zemlje pristanu, što će biti dugoročan proces, sa mnoštvom prepreka, pa se razmišlja u Briselu da se naloži da se sporazum primenjuje i pre okončanja potpunog procesa usvajanja na nacionalnom nivou. Ako proces usvajanja na nacionalnom nivou doživi neuspeh, ostaje mogućnost da se primenjuju samo njegovi delovi.