Nema odluke o glifosatu
Komisija EU nije odobrila upotrebu pesticida glifosat u narednom periodu, jer nemačka vlada i dalje nema jasnu poziciju u vezi primene ovog, spornog pesticida za uništavanje korova. Nemački ministar poljoprivrede Kristijan Šmit, koji zagovara produženje dozvole za glifosat, izjavio je da još ne očekuje nikakvu odluku u Briselu.
Komisija EU očito želi da stavi odluku na glasanje tek kada bude sigurna da ima potrebnu većinu. U sadašnjoj konstelaciji snaga, Francuska i još neke države Unije su protiv, dok su Nemci uzdržani. Nemački glas u Briselu ima veliku težinu, jer se po pravilima EU računa i brojnost neke države - članice.
Dosadašnji razgovori nisu doveli do konačnog stava vlade u Berlinu. Kancelarka Angela Merkel deli mišljenje ministra poljoprivrede Šmita, a ministri iz njene stranke se u svojim argumentima oslanjaju na studiju Efse i nemačkog Instituta za procenu rizika, koje minimiziraju opasnosti u slučaju adekvatne primene ovog pesticida.
Na drugoj strani je ministarka za zaštitu životne sredine, Barbara Hendriks, koja se zajedno sa ostalim socijaldemokratama u vladi poziva na studiju Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), koja je ovaj biljni otrov definisala kao kancerogen.
Ne samo u vladi, nego i u celoj zemlj se frontovi polarizuju po ovom pitanju. Dok poljoprivredna udruženja vrše pritisak da se glifosatu produži opstanak jer je jeftin i koristi se još od 70-ih godina na oko 40 odsto njiva u Nemačkoj, ekološki savez BUND predao je Ministarstvu poljoprivrede peticiju sa 145.000 potpisa protiv tog pesticida, sa ključnim stavom da ova hemikalija nije samo opasna po zdravlje, nego je odgovorna i za odumiranje vrsta u prirodi.
Nije jasno
Glifosat je dospeo na naslovne strane kada su otkriveni tragovi ovog otrova u pivu. Potrošači su zbunjeni zbog oprečnih studija o dejstvu ovog pesticida, a konfuzija vlada i među političarima. Dok predsedavajući grupe CDU/CSU u Evropskom parlamentu Herbert Reul smatra da nije dovoljno dokazano da je glifosat zaista opasan, portparol Zelenih u istom parlamentu Martin Hojsling traži da se zabrani i ograniči široka primena pesticida.
Bajer ulazi u igru
Na tržištu se nagoveštava veliko preuzimanje, jer nemački hemijski gigant Bajer želi da unapredi agrarne poslove sa američkim koncernom Monsanto, a ceo posao bi vredeo oko 60 milijardi evra.